Интелигентните луѓе никогаш не ги прават овие 5 работи!

Не е секогаш лесно да се процени нечиј IQ, но однесувањето во конфликтни ситуации може да покаже колку всушност сме интелигентни.

Секогаш префрлање вина на друг

И покрај тоа што знаете дека сте згрешиле, се обидувате да ја свртите ситуацијата во своја корист со тоа што ќе ја префрлите вината на некој друг? Интелигентните луѓе никогаш нема така да постапат. Тие учат од своите грешки.

„Помалку интелигентните луѓе не сакаат некој да ги осудува за нивните грешки и попрво би ја префрлиле вината на некој друг“, тврди Травис Брадбери, автор на книгата „Emotional Intelligence 2.0.

Секогаш да се биде во право

„Помалку интелигентните луѓе сакаат да го наметнат своето мислење“, тврдат научниците од универзитетот Корнел.

Прочитајте и...  Стивен Кинг за коронавирусот: Како никој не ја предвиде епидемијата? За ова веќе имам пишувано!

Од друга страна, луѓето со висок IQ подобро се снаоѓаат во конверзација и уважување на туѓите мислења.

Изразување гнев во конфликтни ситуации

Помалку интелигентните луѓе често реагираат агресивно во тешки ситуации, откриле научниците од Универзитетот „Мичиген“.

Интелигентните личности точно знаат како да се однесуваат во конфликтни ситуации, па своето мислење го кажуваат јасно и аргументирано. Во тие моменти не се непријателски настроени и нељубезни.

Игнорирање на потребите на другите

Кај интелигентните луѓе не се врти целиот свет исклучиво околу нив. Луѓето со висок IQ знаат како треба да постапат со другите луѓе, емпатични се и се интересираат за проблемите на другите, тврдат научниците од Универзитетот „Тексес тич“. Тие за возврат не очекуваат ништо.

Прочитајте и...  Необични работи кај жените кои ги привлекуваат сите мажи

Озборување на луѓе

Интелигентните личности ќе направат се за да ги мотивираат другите и да помогнат, бидејќи имаат здрава доза на самодоверба и не се плашат од конкуренција, тврдат канадските научници.

Од друга страна, помалку интелигентните луѓе често ги озборуваат другите за самите тие да се чувствуваат подобро.

Прочитај повеќе

Необични работи кај жените кои ги привлекуваат сите мажи

Слободен печат

Наташа Беквалац објави фотографија додека се бања (ФОТО)

Васко Спасоски

Северина и во карантин може да одржи концерт: Погледнете што се случуваше во куќата на нејзиниот свекор Кеба! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Од интернат до самиот врв на Холивуд: Џеки Чен наполни 66 години!

Слободен печат

На папагалот Хуго не му паѓа тешко карантинот, тој учи нови зборови: Го опоменува сопственикот да стави маска, бидејќи има корона (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Поранешна Мис на Англија има IQ 146: Ја тргна круната и повторно ќе работи како докторка! (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се фали со богатството: Парите на мојата сметка сигурно се збунети! (ФОТО)

Васко Спасоски

Уште едно бебе на пат: Алек Болдвин и сопругата го очекуваат петтото дете! (ФОТО)

Слободен печат

Докторите откриваат дали коронавирусот може да се пренесе преку сексуален пат

Слободен печат

По продажбата на интимни фотографии, старлетата Ава ќе има свое реално шоу: Главната награда е вечер со мене! (ФОТО)

Васко Спасоски

ПРЕПОРАКИ ОД ИЗОЛАЦИЈА: Правиме украсни перничиња со Слаѓана Давчева

Јасмина Кантарџиева Димков

Басистот на групата „Duran Duran“ го победи коронавирусот: Имав среќа, боледував од поблаг облик на Ковид 19 (ФОТО)

Слободен печат