6 C
Скопје

Иницијатива за спас: Единственото решение за Попова Шапка е да биде самостоен правен субјект

Попова Шапка е локомотива. Имам информации од надлежните дека зимава дневно остварува по околу 500 илјади денари промет што не се памти последниве 20 години. Во неделата биле реализирани 11.000 евра само од ски карти, рече денеска Хамди Сулејмани од Иницијативата „Да ја спасиме Попова Шапка”.

Сулејмани на прес-конференција уште еднаш истакна дека единственото решение за спас на Попова Шапка е јавното-приватно партнерство. Воедно изрази уверување дека ќе се оствари заложбата на Иницијативата – скијачкиот центар да биде самостоен правен субјект со цел негов побрз развој.

– Се надеваме дека ќе се исполни нашето барање ЕЛЕМ Турс да биде една институција под Владата и Попова Шапка да биде самостоен правен субјект. Така треба да биде зашто Попова Шапка е најголем и најглавен туристички капацитет, истакна Сулејмани.

Прочитајте и...  Угостителите добиле седум пати повеќе пари од тоа што придонесуваат во економијата

Во јули 2020 година Иницијативата побара од политичките партии да потпишат обврзувачка декларација со цел во иднина како дел од власта да се посветат на развој на скијачко-рекреативниот центар Попова Шапка. Со декларацијата се бара одземање на сите компетенции на АД ЕЛЕМ Турс и нивно пренесување на Општина Тетово, на локално ниво. Постојат и повеќе краткорочни и долгорочни барања како дел од заложбата која тогаш ја потпишаа три партии.

Поврзани вести

Псаки: Администрацијата на Бајден засилено спроведува активности за спречување на оруженото насилство

Слободен печат

Бремените жени во Велика Британија ги советуваат да се вакцинираат со вакцините на „Фајзер“ или „Модерна“

Слободен печат

Земјотрес од 4.2 степени регистриран во Јадранско море

Слободен печат

Ивановска: Генералниот секретаријат и за нас набави клими, но имаше дузина барања за тоа

Слободен печат

Советодавниот одбор на ЦДЦ на 23 април ќе одлучува дали да ја продолжи паузата за вакцината на „Џонсон и Џонсон“

Слободен печат

Тасева: Владата требаше да го разреши Рашковски, а не да чека да си поднесе оставка

Слободен печат

Остави Коментар