Иницијатива „Подобро за Тетово”: Сè уште нема одговорност за трагедијата во тетовската модуларна болница

Иницијатива „Подобро за Тетово“/Фото: МИА

Претставниците на граѓанската иницијатива „Подобро за Тетово” денеска одржаа прес-конференција на која посочија дека два месеци по пожарот во модуларната болница се уште нема одговорност за загубените 14 човечки животи. Тие од властите бараат да дадат одговори околу одговорноста.

-Поминаа два месеци од трагедијата во која животот го загубија 14 пациенти и членови на семејствата во модуларната болница во Тетово и од ден денес сè уште нема никаква одговорност, ниту морална, ниту кривична. Деновиве слушнавме дека политичарите можат да поднесат оставки кога ќе изгубат избори, но не и кога животот ќе го загубат 14 луѓе. Тетово и јавноста сакаат да знаат до каде е истрагата? Зошто Обвинителството објави дел од вештачењето на крим-техника без да го покаже извештајот на германските експерти? Дали овој извештај е издаден за амнестирање на одговорните во предизборниот период по барање на Владата? , изјави Хамди Сулејмани, советник од иницијативата „Подобро за Тетово”.

Според Сулејмани, потребни се и повеќе информации до јавноста за текот на истрагата.

-Нема детали од истрагата на Обвинителството за организиран криминал и корупција за тендерот и модуларните болници, дали ги исполнувале основните стандарди за безбедност, управување и одржување. Досега немаме конкретен одговор дали болницата имала или не систем за противпожарна заштита. Тоа што меѓу жртвите има и членови на семејствата кои биле принудени да се грижат за своите роднини, е уште едно кривично дело за кое обвинителството мора да бара кривична одговорност од управата на болницата. Истрагите треба да се спроведуваат без да се штеди никој, на која и да е државна или партиска позиција. Нулта толеранција за културата на неказнивост! Се додека нема одговорност, во Тетово нема да има спокој, изјави Хамди Сулејмани.

Видео на денот