Информациите за смртта на Ким Џонг Ун предизвикаа паника во Северна Кореја – продавниците испразнети

Најосновните намирници во продавниците во Пјонгјанг веќе ги нема, владее недостаток на луксузни добра како алкохол и електроника, но прво ги снема увозните артикли, пишува „Вашингтон пост“. Хеликоптери прелетуваат ниско над Пјонгјанг, велат извори за „Вашингтон пост“, а железничкиот сообраќај е пореметен. Ваквата ситуација е последица на информациите дека Ким Џонг Ун починал по операција … Продолжи со читање Информациите за смртта на Ким Џонг Ун предизвикаа паника во Северна Кореја – продавниците испразнети