ИНФОГРАФИК: На Македонија женско и е само името! (ТРЕТ ДЕЛ)

Како што објавивме и вчера, денеска следи третиот дел во кој се гледа дека Македонија кубури со жени на јавни функции, односно дека Македонија и во 21 век е машка држава. Покрај тоа што на големо се слави 8 март и пошироката јавност зборува за родовата рамноправност, сепак, понежниот пол и натаму е дискриминиран во сите сфери на општетсвото.

„Слободен печат“ веќе објави неколку написи поврзани со родовата дискриминација, а сега, во серијал од три дела, ви ја претставуваме состојбата со застапеноста на жените во политиката и на поважните јавни функции.

Македонија конечно доби Гувернерка

Од незавиноста па досега функцијата Гувернер на Народната банка ја вршеле само мажи. Сепак, минатата година на оваа позиција беше поставена Анита Ангеловска-Бежоска, која е една од четирите жени во Европа која е на чело на Централната банка во својата држава.

Прочитајте и...  Штедел за одмор од соништата, а заглави на празен аеродром на Филипини: Голготата на овој Естонец како од филмот „Терминал“

Ниту еднаш немало жена на позицијата Јавен обвинител

Функцијата Јавен обвинител од кога Македонија е независна држава ја извршувале 8 претставници на посилниот пол. Ниту една жена не ја добила довербата да седне во оваа фотелја, иако досега во не толку голем број, припаднички на понежниот пол биле именувани за заменички Јавни обвинителки.

Омбудсманот не бил предводен од жена

Досега функцијата Народен Правобранител ја извршувале само двајца – Бранко Наумоски и Иџет Мемети. Исто како и кај Јавните обвинители, припадничките на понежниот пол во канцеларијата на Омбудсманот ја извршувале функцијата на заменички.

Прочитај повеќе

Ескалација на насилството во Белград, реагираше државниот врв (ВИДЕО)

МИА Агенција

Се зголемува бројот на демонстранти пред српското Собрание

МИА Агенција

Партиски реакции: НС го тужи Вучиќ поради воведување полициски час

Слободен печат

Демонстраните во Белград запреле возило на Брзата помош, реагираше министерот за здравство

Слободен печат

Масовни немири во Белград, демонстрантите фрлаат со шишиња и камења, полицијата употреби солзавец (ВИДЕО)

Слободен печат

Штедел за одмор од соништата, а заглави на празен аеродром на Филипини: Голготата на овој Естонец како од филмот „Терминал“

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Палма: Обидот за влез во српското Собрание е терористички чин

МИА Агенција

ВО ЖИВО: Хаос пред Собранието на Србија, граѓаните се судрија со полицијата

МИА Агенција

Се намалува бројот на активни случаи на Ковид-19 во Малешевијата

Слободен печат

И Во Нови Сад протест поради најавените мерки

МИА Агенција

Николовски: Зад нас во претходните години имаше и крв во Собранието, никој не веруваше дека Груевски ќе падне (ВИДЕО)

Слободен печат

САД и официјално се повлекоа од СЗО

Слободен печат