ИНФОГРАФИК | Може ли Тајван воено да се одбрани ако Кина нападне

Обработка на податоци: СП. / Иван Самарџиев - Графички приказ за соодносот на силите меѓу Кина и Тајван| ИЗВОР : Globalfirepower

НР Кина неодамна ја започна својата најавена воена вежба во Тајванскиот теснец и во близината на границите на Тајван, која сега по кусата посета на Спикерот на американскиот Конгрес Ненси Пелоси на Тајпеј, добива неразумни заканувачки димензии.

Иако воените маневри првично планирани беа да траат само четири дена, истите по заминувањето на американскиот дипломат од Тајпеј  продолжија неочекувано. Деновиве веќе во меѓународната јавност, аналитичарите го прогнозираат евентуалниот конфликт меѓу двете страни, колку истиот би траел, каков е воениот сооднос на двете армии но и тоа дали би можел Тајван да се одбрани од помоќната Кина при евентуален судир.

Дали САД ќе го бранат Тајван од Кина?

Засега не е јасно до кој степен Тајван би можел да се потпре на американската поддршка во случај на кинеска агресија. Со децении, Вашингтон одржува „стратешка двосмисленост“ за Тајван, официјално познат како Република Кина, одржувајќи пријателски односи со владата без формални дипломатски односи или дури и признавање како целосно суверена држава.
Белата куќа му продаде одбранбена воена опрема на Тајван, но официјално не се обврза на воена интервенција.

Во меѓувреме, Кина го гледа островот како своја територија и развива планови да го врати назад, ако е потребно и со сила. Во текот на изминатите децении, Кинеската Комунистичка партија го подготвуваше своето воено крило, познато како Народноослободителна армија (ПЛА). ПЛА е помоќна од силите на кој било од сојузниците на Тајван, како што се САД, но тоа не значи дека Тајпеј е целосно беспомошен при евентуален напад на ПЛА. Потенцијалниот ризик од кинеска инвазија висеше над Тајван со децении, доволно долго за тој да развие софистициран одбранбен систем кој одговара на неговата географија, пишува на темава германски Дојче веле.

Воздушен сообраќај Тајван
Фото: МИА

Според германскиот медиум за да се соочи со огромна сила како Кина, Тајван низ годините наназд го усвои методот на асиметрично војување, чија цел е да ја направи инвазијата многу тешка и скапа за непријателот. Тајван со години собра големи залихи на противвоздушно, противтенковски и противбродско оружје и муниција. Тие вклучуваат беспилотни летала и евтина муниција како што се мобилните крстосувачки ракети за крајбрежна одбрана, кои имаат капацитет да уништат скапи кинески поморски бродови и поморска опрема. Стелт авионите за брз напад и минијатурните ракетни чамци се друга релативно евтина, но многу ефикасна опрема со која Тајван располага на големо.

Повеќеслојна поморска одбрана

За да го заземе островот, кинеската ПЛА ќе мора да пренесе многу војници и големи количини на материјали – оклопни возила, оружје, муниција, храна, медицински материјали и гориво – преку теснецот. Ова е воможно само по морски пат, бидејќи воздушниот транспорт и флотите на авиони имаат ограничен капацитет. Територијата на Тајван вклучува синџир на острови, од кои некои се блиску до кинескиот брег. Надзорната опрема инсталирана на тие острови може да го открие првиот дел што го напушта кинескиот брег. Ова може да им даде доволно време на тајванските сили да ја координираат повеќеслојната одбрана.

ФОТО: Тајванска морнарица | EPA-EFE/RITCHIE B. TONGO

Герилска војна

Тајван, исто така, ги подготви своите градови за герилска војна во случај ПЛА да успее да стигне до нивните брегови. Преносливите системи за воздушна одбрана и мобилното противтенковско оружје, како што се високоподвижни артилериски ракетни системи (ХИМАРС), може да се користат во урбана борба додека зградите може да се претворат во касарни.

тајванска армија Фото EPA/RITCHIE B. TONGO

Според извештајот од 2017 година објавен од Фондацијата РАНД, има 2,5 милиони луѓе во воениот резервен систем плус 1 милион доброволци за цивилна одбрана. Тој вкупно сочинува 15 отсто од населението на Тајван и вклучува секој четврти маж. Морските мини во комбинација со авиони за брз напад и ракетни чамци, заедно со копнена муниција сместена на бреговите и блиските острови, ќе се спротивстават на ПЛА во најранливата состојба пред таа да има шанса да слета и да започне операција.

Сепак и покрај се, иако Вашингтон можеби нема да интервенира доколку дојде до конфликт, тој вети дека ќе продолжи да продава одбранбени системи и да обезбедува разузнавачка поддршка за Тајван. Сите овие мерки би му помогнале на Тајван да испрати порака до Кина дека ако избие војна, таа ќе биде долга, скапа и крвава.

Видео на денот