Инфлацијата во еврозоната останува на нивото од пред 3 години

Потрошувачката инфлацијаво еврозоната беше потврдена на 0,7% на годишно ниво во октомври 2019 година, најниско ниво од ноември 2016 година.

Цените на енергијата се намалија за 3,1% на годишна основа, откако во септември паднаа за 1,8%. Во исто време, инфлацијата во секторот услуги, храна, алкохол и тутун останува непроменета.

Од друга страна, цената на другите неенергетски индустриски производи се зголеми за 0,3%, наспроти растот од 0,2% во претходниот месец.

Меѓу најголемите економии во еврозоната, највисока годишна стапка на инфлација е забележана во Франција (0,9%) и Германија (0,9%), а потоа следат Италија (0,2%) и Шпанија (0,2%).

Годишната базна инфлација, која ги исклучува нестабилните цени на стоките и што ЕЦБ ги разгледува при донесување на одлуки за монетарната политика, исто така, остана непроменета за 1,1%.

Прочитајте и...  Кикиљас: Туристите да ги почитуваат правилата, како што тоа го сторија и Грците

На месечна основа, потрошувачките цени се зголемија за 0,1%, откако во септември се зголемија за 0,2%.

Прочитај повеќе

Дојче Веле: Западен Балкан има големи очекувања од Берлин, кои ни теоретски не можат да се исполнат

Слободен печат

Петар Богојески: Доста ни е од импровизации со кои живееме веќе 30 години

Слободен печат

Шахпаска: Продолжуваме да ја градиме нашата земја по европски пример, современа инфраструктура за современа држава

Слободен печат

Невремето си го направи своето: Чаирчани ловеа риби на улиците (ВИДЕО)

Слободен печат

Безос го урна и сопствениот рекорд: Светската економија се урива, а најбогатиот уште побогат

Слободен печат

Интервју со психолог Штерјовска: Коронавирусот ја изеде „старата реалност“, „новото нормално“ зависи од нас

Весна Тодоровска

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Испрани се Македонијо!

Слободен печат

Тегнел: „Шведскиот модел” против коронавирусот е подобар на долг рок

Слободен печат

АХВ: Извршен вонреден инспекциски надзор на сендвичарницата Гранд Бургер

Слободен печат

Ердоган му одговори на Западот за критиките за Аја Софија: Ова е напад врз суверенитетот

Слободен печат

Спасовски: Ние градиме за граѓаните, тие крадат за Белата палата (ВИДЕО)

Слободен печат

Заев на средба со лозари во Неготино: Го решивме проблемот со долговите од винариите (ВИДЕО)

Слободен печат