Инфлацијата во еврозоната останува на ниво од 1,2% – Слободен печат
ВестиЕкономија

Инфлацијата во еврозоната останува на ниво од 1,2%

Целта на ЕЦБ е да ја врати инфлацијата назад на само 2% на среден рок.

Инфлацијата во еврозоната останува непроменета во јуни, далеку под целта на Европската централна банка, објави Блумберг, цитирајќи ги прелиминарните податоци на Еуростат.

Стапката на раст од 1,2% овој месец е во согласност со прогнозите на економистите. Основната инфлација се забрза на 1,1%. Целта на ЕЦБ е да ја врати инфлацијата назад на само 2% на среден рок.

Ниската инфлација и ризиците поврзани со светската трговија ја натераа ЕЦБ да почне да размислува за воведување повеќе мотиви за економијата. Гувернерот на Централната банка Марио Драги минатата недела изјави дека банкарите ќе преземат акција ако изгледите не се подобрат. Ова ги зголеми шпекулациите дека каматните стапки ќе бидат намалени до рекордно ниско ниво.

Следниот состанок на ЕЦБ е закажан за 25-ти јули. Во последниве месеци, централните банкари ширум светот се фокусираа на монетарната политика насочена кон стимулирање на економијата. Федералните резерви се очекува да ги намалат каматните стапки оваа година, додека земјите како што се Австралија, Русија, Индија и Чиле веќе го направија ваквиот потег.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close