Индустријата за една година бележи раст на прометот на странските пазари за 12,7 отсто

Според податоците на Државниот завод за статистика, прометот во индустријата на домашниот пазар, во јануари 2020 година, во однос на јануари 2019 година, бележи раст од 8,2 отсто.

За разлика од месец јануари претходната година, 2020 година прометот во индустријата во истиот месец забележал раст од 12,2 отсто, се вели во извештајот на Државниот завод за статистика.

Според овие податоци новата година во споредба со последниот месец од 2019 година растот изнесувал 14,8 проценти.

Според главните индустриски групи, вкупниот промет во индустријата во јануари 2020 година, во однос на јануари 2019 година, бележи пораст кај интермедијарни производи, освен енергија за 25,9 отсто, капитални производи за 10,6 отсто и нетрајни производи за широка потрошувачка за 4,6 отсто, додека опаѓање бележи кај трајни производи за широка потрошувачка за 6,1 отсто.

Според податоците на Државниот завод за статистика, прометот во индустријата на домашниот пазар, во јануари 2020 година, во однос на јануари 2019 година, бележи раст од 8,2 отсто.

Прочитајте и...  Меркел ја одби поканата на Трамп во живо да присуствува на самитот на Г7

Според главните индустриски групи, прометот во индустријата на домашниот пазар во јануари 2020 година, во однос на јануари 2019 година, бележи пораст кај интермедијарни производи, освен енергија за 25,4 отсто и нетрајни производи за широка потрошувачка за 5,2 отсто, додека опаѓање бележи кај капитални производи за 34,7 отсто и трајни производи за широка потрошувачка за 3,5 отсто.

Прометот во индустријата на домашниот пазар, во јануари 2020 година, во однос на декември 2019 година, бележи пад од од 33,4 отсто.

Според податоците на Државниот завод за статистика, прометот во индустријата на странските пазари, во јануари 2020 година, во однос на јануари 2019 година, има раст од 12,7 отсто.

Според главните индустриски групи, прометот во индустријата на странските пазари во јануари 2020 година, во однос на јануари 2019 година, бележи пораст кај интермедијарни производи, освен енергија за 27,7 отсто, капитални производи за 10,8 отсто и нетрајни производи за широка потрошувачка за 3,5 отсто, додека опаѓање бележи кај трајни производи за широка потрошувачка за 15,6 отсто.

Прочитајте и...  Измамен гостиварец: „Kупил“ стан за осум илјади евра во Струга!

Прометот во индустријата на странските пазари, во јануари 2020 година, во однос на декември 2019 година, има раст од 35,7 отсто.

 

Прочитај повеќе

Италија предупредува: ЕУ ќе се распадне доколку Италијанците ги смета за лепрозни

Слободен печат

ЕУ до САД: Преиспитајте ја одлуката за повлекувње од СЗО

Слободен печат

Ова е новиот лик на Клиничкиот центар во Скопје (ФОТО)

Слободен печат

Забава во Шпанија скапо го чини белгискиот принц, се заразил во ковид-19

Слободен печат

Папата отвора летен камп за децата на вработените во Ватикан

Слободен печат

Талибанците не мируваат: Бомбашки напад врз ТВ екипа!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Спејс икс“ успешно ја лансираше ракетата „Фалкон 9″ (ВИДЕО)

Слободен печат

Запознал девојка на „Тиндер“, ја довел дома и брутално ја убил, потоа сам повикал полиција (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Италија 111 смртни случаи од коронавирусот, 416 новозаразени

Слободен печат

Драма на небото над Индија: Авион вратен во Москва, пилот бил позитивен на корона

Слободен печат

Афера „респиратори“: Обвинителството на БиХ бара притвор за премиерот Фадил Новалиќ

Слободен печат

Трамп ги предупреди демонстрантите: Соберете се пред Белата Куќа, но ќе ве пречекаат најжестоките кучиња

Слободен печат