9 C
Скопје

Индискиот премиер Моди со најава: Ќе произведеме многу повеќе вакцини

Премиерот на Индија, Нарендра Моди денеска изјави дека во земјата ќе бидат произведени повеќе вакцини против ковид-19, бидејќи Њу Делхи се обидува да спаси животи на луѓе во другите држави со извоз на лекови и на вакцини.

Моди истакна дека досега се објавени само две вакцини што се произведени, но најави дека наскоро ќе бидат достапни уште повеќе.

– Индија од самиот почеток на овој период на криза ги исполни одговорностите на светско ниво, поставувајќи инфраструктура за вакцинација, нагласи Моди на состанокот на Светскиот економски форум.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Заев: Борбата за правата на жените почнува од секој од нас поединечно

Поврзани вести

Пакистанската нобеловка за мир Малала и „Епл“ ќе копродуцираат драми и документарни филмови

Слободен печат

Изет Меџити се повлекува од позицијата координатор на пратеничката група на ДУИ

Слободен печат

Ријад го обвини Иран дека ги снабдувал Хутите во Јемен со ракети и дронови

Слободен печат

Врховниот суд на САД ги отфрли и последните тужби од Трамп за наводна изборна измама

Слободен печат

Царовска: Денеска го славиме непоколебливиот феминизам кој се бори за сите девојки и жени

Слободен печат

Нетанјаху: До крајот на април, Израел ќе се справи со епидемијата

Слободен печат

Остави Коментар