Индискиот Парламент изгласа поголема власт над Кашмир - Слободен печат

Индискиот Парламент изгласа поголема власт над Кашмир

Парламентот на Индија усвоен денеска гласаше за реорганизирање и нова класификација на Џаму и Кашмир со што владата во Њу Делхи ќе има поголема власт над тој спорен регион со мнозинство муслимани.

Законот донесен од страна на Долниот дом на Индија ќе го смени административниот статус на Џаму и Кашмир од држава во сојузна територија.

Во индискиот политички систем државите имаат значителни овластувања кога станува збор за локалните прашања, но кога станува збор за федералните територии, Њу Делхи има поголемо влијание.

Според законот, усвоен со 370 „за” и 70 „против”, планинскиот регион Ладак, што моментно е дел од Џаму и Кашмир, ќе биде одвоен и претворен во сојузна територија.

Горниот дом на индискиот Парламент вчера го усвои новиот закон.

Прочитај повеќе

Клинтон го критикува Сандерс: Никому не му се допаѓа, никој не сака да работи со него

Слободен печат

Обидот за постигнување компромис и носење на законот за ЈО- тема во „Седма сила“

Слободен печат

Што ја чека руската економија?

Слободен печат

Без струја утре повеќе делови на Скопје

Слободен печат

Уставните судии поделени за амнестијата за „27 април”

МИА Агенција

Виена ја поддржува реформата на процесот за проширување на ЕУ за тој да биде побрз и појасен

Слободен печат

Остави Коментар

eight − three =

Прочитај повеќе

Поради укинувањето на употребата на јаглен, 4,8 милијарди евра за работниците во Германија

Слободен печат

Грчкиот парламент ја избра Екатерини Сакеларопулу за претседателка на Грција

Слободен печат

По изборите ќе се анализираат забелешките на Венецијанската комисија за Законот за јазици

Слободен печат

Тинејџерка во Украина ја бранела мајка си од пијаниот татко, а тој ја полил со бензин и ја запалил

Слободен печат

Пендаровски-Ривлин: Еврејската заедница во Северна Македонија придонесува за одличната соработка со Израел

Слободен печат

Сен Пол: Ветото на Франција не значеше „не“, туку треба да се почека

Слободен печат