Индиски сили грешно убиле 14 цивили

Индиски војници
Војници во Индија/ Фото EPA-EFE/FAROOQ KHAN

Индиските сили по грешка убиле најмалку 14 цивили во североисточната држава Нагаланд, соопштија локалните власти.

Индискиот министер за внатрешни работи Амит Шах изјави дека е вознемирен поради вестите за убиените цивили во пукањето доцна синоќа.

„Владата на државата темелно ќе го истражи овој инцидент за да обезбеди правда за ужалените семејства“, напиша Шах на Твитер.

Локалните медиуми објавија дека индиските безбедносни сили по грешка отвориле оган врз цивили, а не се знае точниот број на жртви. Не е јасно што довело до инцидентот во таа сојузна држава која се граничи со Мјанмар, пишува Ројтерс.

Видео на денот