15 C
Скопје

Индија со рекорден број на новозаразени, Мумбај се подготвува за целосно затворање

Индија денеска достигна рекорден број на новозаразени со коронавирусот, по што градот Мумбај се подготвува за целосно затворање од вечерва на полноќ.

И покрај тоа, стотици илјади аџии сè уште се собираат на верски фестивал во северниот дел на земјата.

Индија пријави 184.372 случаи на зараза со коронавирусот во последните 24 часа, покажуваат податоците на Министерството за здравство.

Вкупниот број на заразени во земјата изнесува близу 14 милиони, а досега починале 172.085 лица.

Од април годинава, Индија е една од земјите кои се најпогодени од пандемијата на коронавирусот. Властите ги обвинуваат луѓето за непочитувањето на мерките и физичкото растојанија, во населението од 1,39 милијарди луѓе.

Во Индија и приватните болници се преполни и одбиваат пациенти. Со тоа се врши уште поголем притисок врз државните болници.

Поврзани вести

Нова скандалозна порно-група со слики и видеа: На Телеграм се појави „Перверзии на Балканот“

Слободен печат

Лајчак: Несомнено за Косово, успех во дијалогот значи да се стане земја кандидат за ЕУ

Слободен печат

Германија, Шпанија и Франција заедно ќе развијат нов борбен авион

Слободен печат

Регионален ковид-19 пресек: Мал пад на бројот на нови инфекции

Слободен печат

Бугарски брачен пар заврши зад решетки во Германија: Продавале новороденчиња во Грција

Слободен печат

Маск: Старлник услугата ја нарачаа половина милион луѓе

Слободен печат

Остави Коментар