20.8 C
Скопје

Индија мака мачи со пандемијата, регрутира поранешен воен медицински персонал

Индија ќе регрутира стотици поранешни припадници на воениот медицински персонал за да му помогне на  здравствениот систем што е соочен со исклучително висок број на заразени со Ковид-19, соопшти денеска Министерството за одбрана на таа земја.

Околу 400 медицински службеници од индиската армија се очекува да служат по договор најмногу 11 месеци, соопшти Министерството, додавајќи дека и други воени лекари биле контактирани за консултации преку интернет.

Смртните случаи поврзани со Ковид-19 соборуваат рекорди на секои два или три дена, а бројот на смртни случаи се зголеми за повеќе од 4.000 втор ден по ред.

Многу индиски држави воведоа строги блокади во текот на минатиот месец, додека други најавија ограничувања на движење.

Расте и притисокот врз премиерот Нарендра Моди да воведе блокада на целата територија на земјата, како што беше случај за време на првиот бран минатата година.

Индиската медицинска асоцијација повика на „целосно, добро испланирано, претходно најавено” затворање наместо ноќни полициски часови и ограничувања воведени од државите за по неколку денови.

Поврзани вести

Состојбата му е сериозна: Четиринаесетгодишно момче од Загреб испило литар вотка и завршило во болница

Катерина Стевовска

ВИДЕО | Заев: Ја враќаме довербата меѓу македонскиот и бугарскиот народ

Слободен печат

СЗО: Делта сојот полека станува доминантен во светот

Слободен печат

ВИДЕО | Ѓорчев: Бугарија има проблем со реалноста за постоењето на македонската нација и македонскиот јазик

Слободен печат

Санкционирани 83 возачи на автопатот Скопје – Велес поради брзо возење

Слободен печат

ВИДЕО | Трагедија во Перу: Во автобуска несреќа загинаа 17 патници

Слободен печат

Остави Коментар