Индија го забрани извозот на пченица поради високите температури

Пченица / ABACA / Abaca Press / Profimedia

Индија го забрани извозот на пченица неколку дена откако соопшти дека е насочена кон рекордни пратки оваа година, бидејќи жешкиот топлотен бран го намали производството, а домашните цени достигнаа рекордно високо ниво, пишува Ројтерс.

Владата рече дека сè уште ќе дозволи извоз поддржан со веќе издадени акредитиви и до земјите кои бараат набавки „за да ги задоволат нивните потреби за безбедност на храната“.

Потегот за забрана на испораките во странство не беше вечен и може да се ревидира, изјавија високи владини претставници на прес-конференција.

Глобалните купувачи ги користеа залихите од вториот по големина светски производител на пченица, откако извозот од регионот на Црното Море опадна по руската инвазија на Украина на 24 февруари. Пред забраната, Индија имаше за цел да испорача рекордни 10 милиони тони оваа година.

Официјалните лица додадоа дека нема драматичен пад на производството на пченица оваа година, но нерегулираниот извоз доведе до пораст на локалните цени.

„Ние не сакаме трговијата со пченица да се случува на нерегулиран начин или да се случи таложење“, рече секретарот за трговија БВР Субрахманјам за новинарите во Њу Делхи.

Иако не е еден од најголемите светски извозници на пченица, забраната на Индија може да ги доведе глобалните цени до нови врвови со оглед на веќе тесната понуда, што особено тешко ќе ги погоди сиромашните потрошувачи во Азија и Африка.

Зголемувањето на цените на храната и енергијата ја турна годишната инфлација на мало во Индија блиску до највисокото ниво во последните осум години, зајакнувајќи ги очекувањата дека централната банка поагресивно ќе ги зголеми каматните стапки.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот