Индија го претстави женскиот робот астронаут кој наскоро ќе тргне во вселената (ВИДЕО)

Индиската вселенска агенција (ИСРО) на јавноста го претстави невообичаениот робот кој подоцна оваа година би требал да замине во вселената како дел од тест на беспилотна мисија.

Експертите на агенцијата се надеваат дека роботот ќе биде од голема помош на астронаутите во вселенската мисија „Gaganyaan“, која е планирана за декември 2021 година. Претходно роботот ќе биде испратен на две беспилотни мисии: една во декември оваа година, а другата во јуни 2021 година.

Роботот се вика „Vyom Mitra“, што во превод значи вселенски пријател, а е дизајниран за спроведување на низа функции, вклучувајќи одговарање на прашања на астронаутите и операции поврзани со системот за одржување на живот.

Прочитајте и...  Возрасните пациенти со спинална мускулна астрофија добија нов иновативен лек

Поврзани вести

Трамп, сепак, попушта: Бајден ќе почне да добива доверливи информации

Слободен печат

Делови од Студеничани, Чучер-Сандево и Чаир без струја

Слободен печат

Разврска за разорната експлозија во Бејрут: Обвиненија против либански функционери од царината

Слободен печат

Возрасните пациенти со спинална мускулна астрофија добија нов иновативен лек

Слободен печат

Годинава Хелсиншкиот комитет регистрирал 23 случаи на семејно и родово базирано насилство

Слободен печат

Без вода до 15 часот дел од Кавадарци и две села

Слободен печат

Остави Коментар