8 C
Скопје

Инцко: Убеден сум дека во 2021 година можеме да отвориме поуспешно поглавје во БиХ

 Високиот меѓународен претставник за БиХ Валентин Инцко рече дека дваесет и пет години откако Дејтонскиот мировен договор стави крај на војната во БиХ, земјата денес се соочува со огромни предизвици.

-Сепак, додека ги решаваме, да не заборавиме дека Дејтон го зачува мирот. А тоа не е малку. Само накратко да се потсетиме на ситуацијата во Нагорно-Карабах, Кавказ или на Блискиот исток или да се потсетиме на бегалската криза. Но, мирот не е крај. Мирот е почетна точка. Или, како што рече покојниот висок претставник Педи Ешдаун, „Дејтон е темелот, а не таванот”. Дејтон е основа за државата што се обидуваме заедно да ја градиме и надградуваме, рече Инцко по повод 25-годишнината од Дејтонскиот мировен договор.

Прочитајте и...  БиХ и НАТО: Додик го прифати патот кон НАТО, нека престане да зборува глупости!

Тој посочува дека мирот овозможи да се оди напред, иако земјата се движи многу побавно отколку што граѓаните со право очекуваат.

Поврзани вести

ФОТО | Полицијата ги убива демонстрантите: Најмалку четири мртви на протестите во Мјанмар

Слободен печат

„Гледаме светло на крајот од тунелот“: Бајден го поздрави одобрението за вакцината на Џонсон и Џонсон

Слободен печат

По смртта на Бандиќ, до изборите со Загреб ќе управува заменичката Павичиќ Вукичевиќ

Слободен печат

Вооружен напад во Мексико, единаесет лица загинаа

Слободен печат

ФОТО | Шилегов се прости од Бандиќ: Скопје загуби голем пријател

Слободен печат

Кицу: Романија ја испрати првата донација вакцини за Молдавија

Слободен печат

Остави Коментар