7 C
Скопје

Инцко: „Мирната разделба“ може да се толкува како закана за суверенитетот на БиХ

Валентин Инцко, претставникот за Босна и Херцеговина во ЕУ, уште еднаш го прозва Милорад Додик за оспорување на Дејтонскиот мировен договор, територијалниот интегритет и суверенитетот на БиХ. Во својот извештај, Инцко потсети и на заклучоците со кои НАРС повикува на крај на воената компонента на меѓународната мисија во БиХ и ги замолува локалните политички актери да се вклучат во дискусијата за иднината на БиХ, објави Н1.

„Мирната разделба“ и повикот за повлекување на меѓународните воени сили може да се толкуваат како закана за суверенитетот и територијалниот интегритет на земјата, но и за мирот и стабилноста во БиХ. Во врска со ова, Управниот одбор на Советот за спроведување на мирот (ПИК) ја потврди својата недвосмислена заложба за територијалниот интегритет и основната структура на БиХ како единствена, суверена држава составена од два ентитета. Нема да има прецртување на картата на БиХ“, рече високиот претставник.

На истиот ден кога високиот претставник ги предупреди членовите на Советот за безбедност на ООН сериозно да ги сфатат заканите од Национално собрание на РС и политиката на Милорад Додик, во јавноста се појави документот „Иницијатива за дискусија за можни решенија за БиХ“, објавен вчера од Милорад Додик и потпишан од клубот СНСД. Народното собрание на РС, наводно, бара институциите на Федерацијата БиХ и другите два конститутивни народи да се вклучат во политички дијалог што ќе резултира со враќање на основните принципи и текстот на Дејтонскиот договор.

„Иницијативата наведува дека, во случај на игнорирање на позициите на НАРС“, српскиот конститутивен народ го задржува правото на самоопределување, во согласност со сите меѓународни договори. Националното собрание на Република Српска ги прифаќа само субјектите и составните народи на БиХ како носители на суверенитетот. „Секое наметнување на суверенитет надвор од тоа има неуставен и антидејтонски карактер“, рече Инцко.

Извор: Н1

.

Поврзани вести

Владина делегација положи цвеќе на партизанските гробишта во Бутел

Димитров: Крајно време е да ги почнеме заслужените преговори

МИА Агенција

Грција и новата енергија: Гасот е „мостот“ кон новиот енергетски свет

Слободен печат

ВИДЕО | Пожар и пукање во Балтимор: Четири жртви, полицијата застрела вооружен маж пред запалените куќи

Слободен печат

Филипче: До 15 мај сите пријавени ќе добијат термин за вакцинација

МИА Агенција

Си ја убил мајката со нож

Остави Коментар