-2 C
Скопје

Инцко: Дејтон се политизира, пораките на негирање на БиХ доаѓаат од Република Срспка

Дејтонскиот мировен договор се политизира и толкува во полза на политичките партии, a пораките за негирање на БиХ доаѓаат главно од Република Српска, изјави синоќа високиот претставник во БиХ, Валентин Инцко, пред Советот за безбедност на Обединетите Нации (ОН).

– Факт е дека Дејтон и Уставот на БиХ и натаму се дискриминирани за различни политички цели, рече Инцко на онлајн тркалезната маса на Советот за безбедност на ОН.

Додик: Инцко е монструм, ги мрази Србите, сакаме да си замине

Тој додаде дека „има само еден мировен договор што важи за секого и дека сите договори мора да го почитуваат Уставот”, кој, како што рече, вклучува клаузула „која и дава на БиХ право да го брани својот суверенитет и интегритет”, пренесуваат босанските медиуми.

Прочитајте и...  Во Србија за вакцинација се пријавени 324.728 граѓани, 40 отсто ја сакаат руската вакцина „Спутник V“

– Исто така, договорот ги повикува ентитетите да ги почитуваат одлуките на државата и, од 1992 година, ја признаваат БиХ како држава со дефинирани граници. Погрешните активности ги потресуваат темелите на БиХ, рече Инцко.

Тој тврди дека пораките за негирање на БиХ најмногу доаѓаат од РС и рече дека претседавачот и српски член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, „повторно изјави дека никој не може да ја спречи интеграцијата на Србија и РС”.

– Покрај тоа, тука е и кревањето споменик на осудениот воен злосторник, Радован Караџиќ, негирање на геноцидот во Сребреница и сите други слични реторики што ја загрозуваат заедницата, рече Инцко.

Поврзани вести

Песков: Блокирањето на профилите на Трамп е лекција за целиот свет

Слободен печат

Хаварисаните возила во Центар ќе одат во старо железо

Навални од притвор повикува на протести: Не плашете се, излезете на улица, излезете за себе и за својата иднина

Слободен печат

Полициски час, задолжителна работа од дома, носење ФФП2 маски се дел од новите мерки во Германија

Слободен печат

Затворен угостителски објект во Боговиње поради непочитување на ковид мерките

Слободен печат

ЕУ со нова надеж за вакцини за земјите од Западен Балкан

Слободен печат

Остави Коментар