Импресивна дигитална сторија: Скопје и Тирана стануваат еколошки градови

Подобрување на функционирањето на градовите сé повеќе се гледа како најдобриот начин за постигнување на амбициите од Парискиот договор за климатски промени од 2015 година: одржување на растот на температурите предизвикани од емисијата на гасовите кои создаваат ефект на стаклена градина под 2°C, и онаму каде што е изводливи и под 1,5°C.

Скопје, главниот град на Северна Македонија и Тирана, главниот град на Албанија, се двата града кои активно бараат нови начини да станат позелени, преку подобрување на квалитетот на воздухот и водата, почисто централно затоплување, поефикасни општински и приватни згради, пошумување или поттикнување на помало користење на приватните автомобили.

Скопје и Тирана се во групата од над 20 градови кои побараа помош од ЕБОР Програмата Зелени градови, која има  €1 милијарда за поддршка на урбаната одржливот.

Прочитајте и...  Борисов го демантира „Ел Периодико“: Немам имот во Барселона

Нашата импресивна дигитална сторија ја покрива Програмата ЕБОР Зелените градови, но ги претставува и двата иновативни општински лидери кои ги прават соништата реалност за граѓаните кои што ги претставуваат.

Прочитај повеќе

На „сивата листа“ се најдоа нови седум земји

Слободен печат

Борче Мирчевски – колекционер и мајстор за олдтајмери

МИА

Еве како изгледа најдолгиот железнички тунел кој наскоро треба да биде отворен (ВИДЕО)

Војислав Мојсовски

Прва жртва на коронавирус во Италија

Слободен печат

Сандерс: Русија подобро да не се меша во американските избори

Слободен печат

Играњето со Преспанскиот може да има висока цена

Слободанка Јовановска

Остави Коментар

петнаесет − два =

Прочитај повеќе

Курсна листа: Колкава е вредноста на еврото денес?

Слободен печат

Кина: Пад на заболените од коронавирусот

Слободен печат

Ѓукановиќ: Ќе одам во Сребреница ако ме поканат, но не и во Сараево

Слободен печат

Последни денови за договори за коалицирања за предвремените парламентарни избори

МИА

Запленетата дрога ја злоупотребија зависниците од политика

Мирослава Бурнс

Задушница – спомен за починатите

Слободен печат