Имате мувла во домот? Без паника, еве како сами да направите природно средство против мувла! – Слободен печат
МагазинСемејство

Имате мувла во домот? Без паника, еве како сами да направите природно средство против мувла!

Влагата е многу честа, но непријатна појава во домот, еве како да се ослободите од неа.

Кога еднаш ќе се појави влага во домот, особено ако станува збор за влажно опкружување како бањата, многу е тешко да се искорени. А, тоа воопшто не е добро бидејќи може да предизвика здравствени проблеми.

Влагата е многу честа, но непријатна појава во домот. Иако постојат различни средства за средување на овој проблем, може да се обидете и со овој домашен рецепт ефикасен за нејзино искоренување.

Еве што е потребно:

– шолја дестилирана вода

– шолја вотка или ракија

– 10 капки етерично масло од чајно дрво

– 10 капки етерично масло од еукалиптус

– 10 капки етерично масло од лаванда

Измешајте ги сите состојки и ставете ја смесата во шишенце со механизам за прскање и добро напрскајте го местото зафатено со мувла.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close