Има само 15 години и ја елиминираше Вилијамс (ВИДЕО)

Гоф која има само 15 години успеа да приреди изненадување на стартот и ја совлада Венус Вилијамс со резултат 2:0 по сетови 6:4 и 6:4.

Таа е најмладата тенисерка, на главниот турнир „Вимблдон“ и воедно најмладата во историјата која триумфирала во првото коло од 1991 година.

Денеска успеа да ја совлада петкратната шампионка, нејзиниот идол и тоа на своето деби. Неверојатно!

Првиот ден на „Вимблдон“ веќе донесе големи изненадувања, претходно Наоми Осака е исфрлена од турнирот, а во машка конкуренција порази претрпеа Стефанос Циципас и Александер Зверев.

Прочитајте и...  Чави ја откачи Барселона, ќе го чека идното лето и новата управа

Зверев загуби од Весели со 3:1, а Циципас со 3:2 беше елиминиран од Италијанецот Фабиано со 6:4, 3:6, 6:4, 6:7 (8) и 6:3.

Французинот Монфис го предаде мечот при 2:2 во сетови и 3:0 за неговиот сонароник Умбер во петтиот сет, а Димитров загуби од Муте.

Прочитај повеќе

Тајсон не престанува да изненадува: Вежба на плажа и е во неверојатна форма (ВИДЕО)

Слободен печат

Зидан е лут на медиумите: Судиите постојано ни помагаат? Уморен сум од тоа…

Слободен печат

Македонската пресметка без победник, Пандев стрелаше за реми на Џенова

Слободен печат

Сезоната во НБА нема да се доигра

Слободен печат

Ливерпул брзо се опорави од дебаклот против Сити

Слободен печат

Шокантна вест од Русија: Млад голман на тренинг бил удрен од гром

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

На Барселона ништо не и оди од рака, Најки им испорачал фалц дресови

Слободен печат

Хамилтон ја прифати казната за инцидентот

Слободен печат

Чави ја откачи Барселона, ќе го чека идното лето и новата управа

Слободен печат

ВАР технологијата во Шпанија не реагира против Реал: Може пенал за „кралевите“, а не може за Атлетик

Слободен печат

Хаотичен старт на сезоната во Ф1, триумфот за Ботас

Слободен печат

УФЦ: Замената подобра од оригиналот, Масвидал добива борба за титула?

Слободен печат