Има надеж за музиката, но за политиката? Стинг издаде нов албум на своја 70-годишна возраст

стинг
Фото: EPA-EFE/FELIPE TRUEBA / POOL

Британскиот кантавтор Стинг овој петок ќе го објави својот претстоен 15-ти студиски албум. И покрај тоа што се врати на музичката сцена со надежен албум, тој признава дека го напишал албумот во една година на превирања кои произлегуваат од различни фактори, вклучително и глобалната пандемија, политичките и социјалните прашања, и дека има уште многу за грижа.

„Мислам дека сме во многу опасна политичка клима во моментот кога работничката класа се чувствува напуштена од она што тие ја нарекуваат елита. Тоа ги остави ранливи на демагози, на десничарски глупости, фалсификати, продавачи на змиско масло“, изјави на неодамнешното патување во Париз.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by STING (@theofficialsting)

За познатата рок-ѕвезда кој по природа е мирен, нападите врз неговиот либерален начин на живот се натрупуваат во последниве години, особено во Британија.

„За мене Брегзит е лична трагедија. Тажен сум за мојата земја. Знаевме дека ќе биде катастрофа и мораме да го прифатиме ова, но не сум среќен. На младите Британци им е украдена можноста да ја искусат Европа. Тоа е лудо“, рече тој.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by STING (@theofficialsting)

Тој, исто така, е збунет од скептицизмот за вакцините, што го става во конфликт со некои други рокери ветерани како Ван Морисон и Ерик Клептон кои се спротивставија на мандатите за вакцини на нивните концерти.

„Јас навистина не ја разбирам науката за да ѝ приговарам. Не се двоумев дали да ја примам вакцината. Доволно сум стар да се сетам на децата на мојата улица со детска парализа кои беа осакатени, а таа болест беше искоренета преку ноќ со вакцината. Би сакал луѓето да доаѓаат на моите емисии за да се вакцинираат. Нема да го наметнувам тоа, но тоа е моја желба“, продолжи тој.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by STING (@theofficialsting)

Неговиот нов албум „The Bridge“ излезе во петок и е за изнаоѓање начин за напредување од ова мочуриште.

„Сите овие луѓе за кои пишувам се во транзиција помеѓу односите, помеѓу животот и смртта, помеѓу да се биде болен, да се биде здрав. Сите ние го бараме овој мост за некаде поинаку, некаде поудобно. Како да стигнеме на другата страна? Не знам. Мислам дека никој не знае, но ние го бараме“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by STING (@theofficialsting)

Со 15 соло албуми и 17 Греми награди – како и загарантирано место во рок пантеонот како основач на легендите од 1980-тите, „The Police“ – на Стинг му останува уште малку да докажува, но веројатно многу да искажува.

Но, траумите од минатото сè уште одекнуваат. Изгледа дека новата песна „Loving You“ потсетува на неверството од неговата мајка што му помогнало да се отуѓи од неговите родители (тој призна дека ги прескокнал и двата нивни погреби во неговата автобиографија „Скршена музика“).

Тоа не го сопре да оди по сличен пат – тој имаше децениска врска со сегашната сопруга пред конечно да се разведе од првата во 1992 година.

„Секогаш избегнувам да пишувам љубовни песни кои велат: „Те сакам и ти ме сакаш“. Тоа е затворен круг. Додека „јас те сакам, но ти сакаш некој друг“ – тоа е интересно сценарио за писател“, рече тој.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by STING (@theofficialsting)

„Како човек на моја возраст, го доживеав целиот спектар на емоции од најголема радост до најголема беда. Така, кога пишувам за љубовта, чувствувам дека можам да бидам автентичeн“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by STING (@theofficialsting)

Стинг има шест деца од двата брака и повеќето одат по неговите уметнички стапки. Двајца се актери, двајца музичари и еден е режисер. Сепак, најмладиот сака да биде полицаец и тоа нема никаква врска со раниот бенд на неговиот татко.

„Тој вели „Сите сте креативни – сакам да направам нешто корисно!“, рече Стинг низ насмевка.

„The Bridge“ беше снимен за време на заклучувањата и карантините во Европа, со музичари расфрлани на различни локации и Стинг во неговата англиска палата.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот