Има ли вистина во ова? Жената дава премногу во бракот, а добива премалку! - Слободен печат

Има ли вистина во ова? Жената дава премногу во бракот, а добива премалку!

Дури и ако се’ уште го сака својот партнер и го опсипува со нежност, лутината ја спречува да го цени искрено. Наместо да се радува за тоа што се грижи за сопругот, жената има тенденција да се фокусира на тоа колку работи, а колку малку е ценета поради тоа.

Кога жената ќе замери

Кога жената е незадоволна, не може да биде принудена на љубов. Може да се однесува како да е полна со љубов, но нејзиното срце е затворено. А кога женското срце е затворено, таа почнува да негодува и во тие ситуации секогаш мажот е тој што губи.

Ако таа за своите добри дела добие 60 бодови, а тој 20 за своите заслуги, жената ќе ги одземе тие 20 од нејзините 60 и ќе добие нов резултат со кој нема да биде задоволна, бидејќи таа смета дека тоа што нејзиниот маж е добар, е исклучиво нејзина заслуга.

Жената тогаш чувствува дека нејзиниот труд не е признаен, па затоа добива напад на љубомора.

Во текот на годините, замерувањето може да премине во хронична лутина. Во оваа фаза, жената верува дека се омажила за погрешна личност и размислува за развод. Не постои сомнеж: оваа жена не добива се’ што и’ треба од бракот, но тоа не значи дека не може да го добие тоа што и’ треба. А другата личност исто така не го дава тоа што жената го сака.

Тоа што ќе го добиете од врската или бракот, не зависи од партнерот туку од вашиот однос кон него.

Жените што размислуваат за развод, најчесто велат: „Давам, давам и не добивам ништо за возврат!“.

За да го решите овој проблем, мора да сфатите дека сте добиле напад на лутина и незадоволство. Потоа, наместо да го нападнете мажот, мора да научите да давате на друг начин. Тогаш жените престануваат да се ангажираат со надеж дека мажот ќе ја забележи нивната незаинтересираност.

Ако жената е незадоволна, значи дека време е да направи нешто за себе.

жена

Кога жената дава премногу, таа секогаш добива малку.

Знаејќи го сето тоа, жената конечно може да престане да се жртвува за партнерот и да го прави тоа што го сака. Наместо да очекува од партнерот да ја направи среќна, таа мора самата да го стори тоа.

Ако му давате на партнерот буквално се’ што имате, а потоа чекате тој целосно да ги задоволи вашите потреби, тоа е нездрава тенденција.

Најдобрата опција е на сопругот и децата да им дадете искрена љубов и да не очекувате ништо за возврат. Ваквите односи носат многу повеќе задоволство.

Прочитај повеќе

Штулиќ: Во животот сакав само фудбал и свирење, но подобро да играв бадминтон

Слободен Печат

Хороскоп на мајките: Кој тип на мајка сте?

Слободен печат

Хари и Меган ги изгубија кралските титули

Слободен Печат

Со женска рака: Поезија од Долорес Атанасова – Лори

Слободен печат

10 модни лекции што мора да ги знаете пред да наполните 30 години

Слободен печат

Наши миленици: Буцко, синот на господин Живко

Слободен печат

Остави Коментар

twenty + six =

Прочитај повеќе

Со години јадела само ориз за да се грижи за својот болен брат, но лекарите не успеале да ја спасат (ВИДЕО)

Слободен печат

Циметот во функција на слабеењето: Кога и колку да конзумираме

Слободен печат

Здрав и неодолив: Чоколаден чиа пудинг (рецепт)

Слободен печат

Зона Замфирова навистина постоела: Приказната за Евросима Кијаметовиќ (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Најголемите диктатори, освојувале земји во кои самите биле странци

Слободен печат

Приказна за чичкото на Елизабета Втора: Поради љубовта се откажал од престолот

Слободен печат