Има ли решение за љубомората меѓу децата? - Слободен печат

Има ли решение за љубомората меѓу децата?

Според некои истражувања, идеална разлика меѓу две деца е четири или пет години.

Постарите деца повеќе не се толку љубоморни, затоа на родителите им е полесно и имаат помалку стрес. И покрај тоа, повеќето родители сакаат второ дете во пократок период по првото. Љубомората можете да ја намалите на следните начини:

– Во текот на бременоста – Кажете му на детето колку што можете подоцна дека на пат е бебето. Само неколку месеци за детето значат вечност. Погрижете се новоста да не ја дознае од никој друг. Немојте да најавувате партнер за игра за подоцна да не дојде до поголемо разочарување. Вклучете го детето во практичното размислување: избор на името, место каде новороденчето ќе спие и сл.

– Недела дена пред породувањето – Во секојдневието на детето поинтензивно вклучете ја неговата тетка, баба, дедо или пријателка. Најавете му ја својата отсутност, објаснете му го вашиот престој во болница во вистински момент.

– Породување – Во породилиштето детето не смее да присуствува на породувањето, но може да ве посети во текот на престојот во болницата.

– Недела дена по породувањето – Дозволете му на постарото дете повторно да се однесува како бебе. Ако сака да го пресоблечете вие, направете го тоа, играјте детски игри со него. Избегнувајте ги речениците како „Ти си веќе голем/а“. Вашето дете мора да почувствува еднаква љубов како бебето без разлика колку зрело се однесува. Сепак, обидете се нежно да му објасните дека поголемите сестрички/братчиња имаат многу повеќе предности.

– Месец по породувањето – Дозволете му на детето да учествува во негата на бебето. Не очекувајте прва помош од него и немојте да очекувате дека веднаш ќе го засака бебето. Понекогаш бебето оставете го со тато, баба, тета, дедо за да можете квалитетно време да му посветите и на постарото дете.

Никогаш немојте да го исклучувате од ниту една активност, не го оттргнувајте на страна, нека учествува во секоја ваша активност, за да не се почувствува отфрлено ниту пак помалку сакано. Но, немојте ниту да претерате со давање на обврски и задачи тоа да ви помага во грижата на бебето доколку детето нема интерес за тоа. Колку гушкања и бакнежи за бебето, исто толку и за постарото дете. Без отстапки! Нагласете им на сите гости, пријатели и целата фамилија кога ќе дојдат да го видат бебето, ист интерест и љубов да покажат и кон вашето постаро дете.

Прочитај повеќе

Колку поекстремно, толку повпечатливо: Вака се облекуваа на „Греми“ наназад низ годините (ФОТО)

Слободен печат

Како да измамите насмевка кај бебињата?

Слободен печат

Хороскопот открива: Која е идеалната професија за вас

Слободен печат

Научно докажано: Доколку имате миленик вие сте добар човек!

Слободен печат

Зошто жените изневеруваат: Се чини дека за тоа е виновна биологијата!

Слободен печат

Наши миленици: МИСИ

Слободен печат

Остави Коментар

twelve + 4 =

Прочитај повеќе

Најстарата манекенка и во 9-та деценија остава без здив

Слободен печат

Кејт Аптон: Бебето ми е поважно од слабеењето!

Слободен печат

Мафини со смрзнато овошје

Слободен печат

„Игра на тронови“: Нова серија за разочараните фанови

Слободен печат

Време е да раскинете? Можеби ова ќе ви помогне!

Слободен печат

Памела Андерсон објави фотка со 22 години постариот сопруг (ФОТО)

Слободен печат