Им префрлиле само 5.000 денари, приватните превозници во понеделник на протест пред ЈСП

Фото: Слободен печат - Драган Митрески

Приватните превозници во понеделник најавуваат протест пред седиштето на ЈСП Скопје во Автокоманда, објави Телма.

Според информации на Телма, тие ќе протестираат пред управната зграда на компанија и ќе си ги бараат парите, бидејќи, како што велат, им префрлиле само 5.000 денари.

Град Скопје отвори два Јавни огласи за приватни автобуски превозници, откако го раскина договорот со здруженијата на приватни превозници, кои го блокираа центарот на Скопје барајќи Градот и ЈСП да им го исплатат долгот од 1,5 милиони евра.

Но, и на двата, не се пријави ниту еден заинтересиран, објави пред две недели Слободен печат. Тоа значи дека и понатаму ќе продолжат проблемите на скопјани со јавниот градски превоз, кој во моментов го врши ЈСП со многу помалку автобуси отколку што му се потребни на градот.

Приватните превозниците не сакаат повторно да се „изгорат“: Никој не се пријавил и на вториот јавен оглас на Град Скопје

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот