Илон Маск: Потребни ми се 1000 вселенски бродови за да изградам град на Марс

Директорот на компанијата за вселенска технологија „Спејс Екс” Илон Маск најави дека ќе му бидат потребни 20 години и 1.000 вселенски бродови за да изгради град на Марс, што е негова долгорочна визија.

Одговарајќи на обожавателите на Твитер, Маск изјави дека „Спејс екс” ќе мора да конструира околу 1.000 вселенски летала за транспорт на товар, инфраструктура и членови на екипажот на Марс во текот на 20 години, со оглед на тоа дека планетарното порамнување овозможува лет на Марс само еднаш во две години.

Маск неодамна изјави дека неговите трошоци за лансирање изнесуваат само околу два милиони долари по лет на вселенски брод, и дека крајната цел е да изгради „град кој ќе биде самоодржлив на Марс”.

Прочитајте и...  Плажите во Рио де Жанеиро ќе се отворат кога ќе се најде вакцина против коронавирусот

Но, за да се воспостави постојан, одржлив град на Марс, прво мора да пристигне екипаж. Претходно е потребно уште нешто – а тоа е слетување на астронаут на Месечината. Тоа НАСА го постави како своја цел до 2024, а Спејс екс се надеваме дека таму ќе се спушти брод уште во 2022 година

Прочитај повеќе

Негативни се сите тестови на српските туристи на грчкиот остров Евија

Слободен печат

Црна Гора ги засили инспекциите поради прекршувања на мерките во угостителските објекти

Слободен печат

Деркоски: Ги повикувам граѓаните масовно да излезат на гласање, да не се плашат за своето здравје

Слободен печат

Трајанов: И СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се директно инволвирани во злоупотребата на системите за прислушување, кривична одговорност за клиентелизмот

Слободен печат

Експерти на СЗО следните два дена ќе го истражуваат потеклото на коронавирусот во Кина

Слободен печат

Морисон: Австралија ќе го намали бројот на граѓани на кои ќе им биде дозволено да се вратат од странство

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Андоновиќ: Гандиевски протести како отпор на насилните демонстрации (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Вработен во Дрекслмаер нов позитивен случај на коронавирус во Кавадарци

Слободен печат

Се подобруваат условите на Клиниката за нефрологија – реновирањата во завршна фаза

Слободен печат

Николовски: Публиката ќе мора да усвои нова етика на однесување (ВИДЕО)

Слободен печат

Хонгконг ги затвори сите училишта по пораст на новозаразени од коронавирусот

Слободен печат

Државниот совет во Турција денеска ќе одлучи за статусот на Света Софија

Слободен печат