Илон Маск – Човекот кој лани изгуби повеќе пари од било кој друг во историјата

Илон Маск
Илон Маск / Фото: EPA-EFE/BRITTA PEDERSEN

Извршниот директор на Тесла, СпејсИкс и Твитер има богатство од 137 милијарди долари според индексот на милијардери на Блумберг, што е доволно за да се најде на второто место на листата на најбогати луѓе во светот, веднаш зад претседателот на ЛВМХ, Бернард Арно. Но, пред нешто повеќе од еден месец тој беше на првото место, а потоа неговата нето вредност беше 340 милијарди долари. Овој податок го прави Маск првиот човек во историјата кој изгубил 200 милијарди долари, објави Блумберг.

Најголем дел од ова е поврзано со Тесла, чии акции паднаа за 65% во 2022 година. Побарувачката за Тесла опадна откако минатата година се зголеми конкуренцијата во електрични возила од етаблираните производители на автомобили. Компанијата ги пропушти целите за раст и го намали производството во Кина, а нејзините испораки во четвртиот квартал, објавени во понеделникот, не ги исполнија проценките на Вол Стрит.

Падот на интересот на клиентите за Тесла стана очигледен минатиот месец, кога компанијата им го понуди на клиентите најголемиот попуст досега. Со цел да се ослободи од инвентарот пред почетокот на новата година, компанијата на крајот понудила попуст од 7.500 долари за оние кои ќе го земат возилото пред крајот на годината. Овие длабоки попусти ги вознемирија инвеститорите, со што акциите на Тесла паднаа за 37% во декември.

Критичарите долго време се прашуваа дали Тесла некогаш вредел трилиони долари на кои компанијата беше проценета на почетокот на 2022 година. На својот врв, Тесла вредеше повеќе од 12-те најголеми светски производители на автомобили заедно, иако имаше само мал дел од нивната продажба.

Тесла ја заврши годината со вредност од 386 милијарди долари, што е сепак многу повисока од нејзината конкуренција, но многу помалку од технолошките титани како Епл, Мајкрософт, Гугл и Амазон во споредба со пред една година.

Купувањето на Твитер од 44 милијарди долари од Маск исто така не им помогна на акциите на Тесла, ниту на неговото лично богатство. Откако го објави својот интерес за Твитер минатиот април, Маск продаде акции на Тесла во вредност од 23 милијарди долари.

Постојаното споделување на апликацијата и непредвидливото однесување на Маск, особено по преземањето на функцијата извршен директор на Твитер, ги потресе инвеститорите на Тесла, со оглед на тоа што тие очекуваа поголема посветеност на највредната компанија. Маск се бранеше од ваквите критики со тврдењето дека не пропуштил ниту еден голем состанок на Тесла откако го презеде Твитер.

Си-Ен-Ен предвидува дека акциите на Тесла би можеле да закрепнат и Маск повторно да стане најбогатиот човек на светот. Но, неговата репутација како гениј претрпе сериозна штета, речиси колку и неговото лично богатство.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот