Илјадници „Сардини“ во Италија се спротиставија на десничарските политики на Салвини (ВИДЕО)

Десетици илјади поддржувачи на граѓанското антифашистичко движење „Сардине“ денес се собраа во Рим, протестирајќи против екстремната десница, пренесе „Б92“.

– Секако дека Сардине се левичари. Никој не сака навреди, ниту ширење на омразата – рече еден демонстрант.

Движењето беше создадено по изненадната победа на кандидатот на партијата Лига на крајот на октомври минатата година на изборите во Умбрија, каде Левицата беше на власт повеќе од 50 години.

Оттогаш се одржани протести во Милано, Фиренца, Неапол и Палермо каде се собраа повеќе од 300.000 луѓе.

„Сардине“ не се политичка партија ниту имаат намера да станат тоа, но велат дека сакаат да ги поттикнат Италијанците да ја оспорат штетната антимигрантска реторика на партијата Лига на Матео Салвини која доминира на социјалните мрежи.

Прочитајте и...  Шпан: Не е важно кој е прв, важно е вакцината да биде ефикасна

Прочитај повеќе

Израел осуети кибер напад врз одбранбената индустрија

Слободен печат

Страотни сцени од Минск: Полицијата пука во народот (ВИДЕО)

Слободен печат

Вака белоруската полиција ги понижува уапсените: Крвави и помодрени, принудени да се одречат од кревање револуција (ВИДЕО)

Слободен печат

Русија планира месечно да произведе по 5 милиони вакцини против ковид-19, по цена од 10 долари за 2 дози

Слободен печат

Ангеловска демантира дека подигнала штеден депозит од Еуростандард банка по информацијата дека ќе ја изгуби лиценцата за работа

Слободен печат

Кина реагира за врските на САД со Тајван: Тие што си играат со оган, ќе се изгорат

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најмалку 800 луѓе во светот починаа поради дезинформации за Ковид-19

Слободен печат

Од девојче кое поради црната боја на кожата никој не го дружел, до историска кандидатура за потпретседател на САД

Слободен печат

Костовски: Двојна игра на НБ, ако беа решени да не затворат, тоа требаше да го направат уште пред една година

Слободен печат

Екстремистите го зазедоа клучното пристаниште во Мозамбик

Слободен печат

Се бара исчезнатиот Ѓорѓи Дервишовски-Гоче од Тетово

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Нина Ангеловска ги извадила парите од Еуростандард банка пред затворање?

Слободен печат