Илјадници демонстранти во Мадрид протестираа против мерките за коронавирусот (ВИДЕО)

Илјадници луѓе учествуваа на протестите во центарот на Мадрид, барајќи оставка од премиерот и неговиот заменик заради реакцијата на епидемијата на коронавирус.

Демонстрантите, претежно во автомобили, го изразија својот протест со песни и со шпански знамиња. Протестите ги организираше десничарската партија Вокс.

Тие ги повикаа премиерот Педро Санчез и вицепремиерот Пабло Иглесијас да си дадат оставки.

Според податоците објавени на веб-страницата на „Worldmeter“, досега од последиците од коронавирус во Шпанија починале 28.628 лица, заразени се 281.904, а закрепнати се 196.958.

Прочитајте и...  СЗО предупредува: И понатаму трае првиот бран на коронавирусот, болеста се развива

Прочитај повеќе

Чулев: МВР ќе обелодени истраги против носители на јавни функции кои го злоупотребиле системот

Слободен печат

Во Шпанија оддадена почест за жртвите на коронавирусот

Слободен печат

Акциите на Рено пораснаа за речиси 15 отсто, по владината поддршка и новиот план

МИА Агенција

Франција ги повикува членките на ЕУ да го поддржат „историскиот” план за закрепнување на ЕУ

МИА Агенција

Меркел: И натаму сме на почетокот на пандемијата

Слободен печат

Управните служби на МВР со ново работно време во пресрет на годишните одмори

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Тропската бура Берта се формираше покрај брегот на Јужна Каролина

Слободен печат

Захариева: Од 15 јуни нормално движење во ЕУ и соседните држави

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Прашањата кои ги тиштат припадниците на АРМ вешто се избегнуваат

Слободен печат

Почнува изградбата на фекална канализација во село Усје

Слободен печат

Во тек реконструкцијата на градинката „Мајски цвет”

По два дена, еден новозаболен во Прилеп, од утре скрининг на вработените во градинките

Слободен печат