Илјадници украински осуденици бараат условно ослободување за да се приклучат на вооружените сили

Photo: focus.ua

Над 3.000 украински осуденици поднеле барање за условно ослободување од издржување на казната за да учествуваат во одбраната на Украина.

Ова го соопшти заменик-министерот за правда Елена Висоцкаја.

Оние кои доброволно се пријавиле да се мобилизираат мора да влезат во договорна служба во вооружените сили.

„Тоа се повеќе од три илјади луѓе кои аплицираа. Ова го предвидовме пред донесувањето на овој закон. Не можеме да кажеме дека ќе се приклучат сите 20 илјади луѓе за кои забележавме дека имаат потенцијал. Во претходните анкети желба изразиле околу 4,5 илјади. Сега оваа бројка ќе флуктуира“, објасни Висоцкаја.

Според неа, Министерството за правда разбрало „дека ќе има такви што би сакале да се мобилизираат, но законот ќе ги ограничи одделните категории, па не може да се каже дека сите ќе добијат условно ослободување и ќе склучат договор“.

Заменик министерот за правда, исто така, истакна дека нема да можат сите осуденици кои изразиле желба да одат во војска поради нивната здравствена состојба.

Воено медицинските комисии ќе ги проверуваат осудените за социјално опасни болести: ХИВ инфекција, туберкулоза или хепатитис. Присуството на овие болести е основа за одбивање да се мобилизираат.

Висоцкаја нагласи дека клучната определба во законот е желбата на осуденикот и нивната мотивација да склучат договор со вооружените сили на Украина за да добијат условно ослободување.

Во исто време, таа истакна дека законот содржи предупредувања во случај некој одеднаш да го смета склучувањето договор со Вооружените сили на Украина како можност да се ослободи, но не и да се бори.

„Треба да разберете дека законот има одредени одредби за такви случаи. Одговорноста за избегнување на договорот е многу висока и се движи од 5 до 10 години затвор. Затоа, секој што сака да шпекулира на оваа тема може да се соочи со дополнителна одговорност и да додаде до 10 години затвор на претходните“, рече Висоцкаја.

На 17 мај 2024 година, претседателот на Украина Володимир Зеленски потпиша нацрт-закон со кој се предвидува доброволна мобилизација на одредени категории затвореници во редовите на Вооружените сили на Украина и склучување на соодветен договор.

Тие ќе служат во посебни единици, а административен надзор ќе вршат команданти на воените единици.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот