23 C
Скопје

Илјада вработени од Луфтханза ќе добијат отказ

Поради пандемијата со Ковид-19, според пресметки на „Луфтханза”, отказ би можеле да добија 22.000 вработени.

Германската авиокомпаија „Луфтханза” денеска најави дека планира илјада вработени во администрацијата да добијат отказ, поради кризата предизвикана од пандемијата во новиот коронавирус.

Во соопштението од „Луфтханза” се наведува дека бројот на лидерски позиции во фирмата е намален за 20 проценти, а исто така и во филијалите на германскиот авиопревозник – „Луфтханза Карго АГ”, „ЛСГ груп” и „Луфтханза авиејшн тренинг”.

Поради пандемијата со Ковид-19, според пресметки на „Луфтханза”, отказ би можеле да добија 22.000 вработени.

Поврзани вести

Мицкоски: Бараме датум и преговори со ЕУ веднаш

Во Израел има помалку од 1.000 активни случаи на заразени со Ковид-19

МИА Агенција

Денеска се регистрирани 135 нови случаи на Ковид-19

Слободен печат

ВИДЕО| Менкиноски: Фамозната белешка на АНБ не е доказ во постапката против Јордан Камчев

ВИДЕО| Најмалку 40 мртви меѓу кои и деца во напад на училиште во Авганистан

Горан Наумовски

Папата Франциск повика на прекин на насилството во Ерусалим

МИА Агенција

Остави Коментар