Илир Мета со вонредна прес-конференција: Албанците нема да дозволат нова диктатура!

Претседателот на Албанија, Илир Мета, ги повика граѓаните на земјата да ја преземат судбината на државата во свои раце.

Тој на вонредна прес-конференција истакна дека како претседател ќе биде бранител на Уставот и ќе се спротистави на сите обиди за уништување и антидемократско однесување во земјата. Според него, Албанија не може да се управува со резолуција, туку со Устав.

Мета исто така вели дека Албанците нема да дозволат нова диктатура.

– Албанците да треба во своите раце да ја преземат судбината на ова држава во одбрана на Уставот. Уставот е црвената линија. Претседателот ќе биде во директна одбрана на неа. Претседателот ќе побара референдум за да ја одбрани Републиката, за да се одлучи дали ќе се врати во нова диктатура. Референдумот е директна демократија, и претседателот ќе направи сѐ за ова право да се реализира – истакнал Мета.

Прочитајте и...  Извршени 16 несродни трансплантации, земјава на мапата на светски центри за лекување најтешки заболувања на крвта

Прочитај повеќе

Папата Франциск повреден од одлуката на Турција Аја Софија да стане џамија

МИА Агенција

Јанушев: Доаѓаат најдобрите четири години во историјата на државата

МИА Агенција

Италијански инфектолог тврди дека епидемијата во Италија завршила

МИА Агенција

Ахмети: Првиот премиер Албанец во Македонија ќе се избере тука во Собранието

МИА Агенција

Воведени три нови типови инсулин кои не се од паралелен увоз

МИА Агенција

Ѓукановиќ: Односите со Белград не се добри

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Николоска: На 15 јули ти одлучуваш, избери иднина

МИА Агенција

Во Индија рекорден пораст на новозаразени со коронавирусот

МИА Агенција

Отец Партениј хиротонисан за нов епископ на МПЦ-ОА

МИА Агенција

Николовски: На 15 јули одлучуваме за нашата иднина

МИА Агенција

Спасовски од Куманово: Излезете на гласање безбедно е, изберете сигурност

МИА Агенција

Пандемијата на коронавирусот во светот не слабее

МИА Агенција