-6 C
Скопје

Илија Димовски во клинч со министерот Маричиќ за договорот со Бугарија

Договорот со Бугарија е наша најголема заштита од неразумни натамошни барања и притисоци, изјави вечерва министерот за правда Бојан Маричиќ, во емисијата „24 Анализа” на ТВ 24, каде истакна дека договорот потпишан во 2017 година ни остава простор ние денеска да укажуваме.

– Ако досега го немавме потпишано тој договор бидете убедени дека веднаш ќе беше прифатено Поглавјето 35 како дел од преговорите и дел од преговарачката рамка. Во моментот ние имаме договор билатерален склучен со Бугарија којшто има соодветни инструменти за следење на неговата имплементација. Значи, ние имаме Годишен извештај, секоја година треба консензуално да се усвои годишен извештај и врз основа на тоа да се доставува тој извештај на ЕК, на државите членки да го следат напредокот. Немаме потреба, затоа се аргументите на наша страна, затоа Бугарија го користи аргументот на силата во овој момент, рече министерот Маричиќ.

Прочитајте и...  Склучен договор за извоз: Македонски прехранбени производи на рафтовите на еден од водечките синџири на маркети во Катар

Поранешниот пратеник на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, пак смета дека Договорот со Бугарија не ни помогнал да си го утврдиме идентитетот, а и Преспанскиот договор со Грција не ги затворил прашањата како што тврдеше власта.

– Втора работа, велите Договоров ни е гаранција дека добро ќе поминеме, а ние сме на две недели, три недели пред вето на уште непочнати преговори. Замислете, треба да отвориме 34 поглавја за да ги почнеме преговорите Гоце, за првото Поглавје Даме, за второто Поглавје – Јане, за трето Поглавје – Борис Сарафов, за четвртото – Тодор Александров и се до 1945 година, од 1945 наваму нема ништо да ни проблематизираат. Значи, тоа е стара бугарска позиција која што ние ја знаевме, ви ја укажавме заради тоа што имавме неколку министри претходни коишто учествувале во овие преговори, но и научно е докажана позицијата на официјална Бугарија спрема македонскиот јазик и спрема македонската нација, рече Димовски.

Прочитајте и...  Владиката Петар: Прилеп и Битола станаа македонски Вухан, вирусот не е наивна работа!

Воедно, тој истакна дека „Собранието на Република Македонија треба да изгради национална позиција околу ова прашање”.

– Треба да се најде некаква платформа и мислам дека треба сите заедно да седнат, не една партија, две партии, три, туку сите заедно. Таму се четири големи партии, плус ете и Левица, да седнат и да напишат не преобемен документ, не преоптоварен документ со политичка идеологија, туку треба национални позиции Македонија да изгради за ова прашање, истакна Димовски.

Министерот Маричиќ, пак, посочи дека таа платформа не мора да биде во форма на собраниска декларација, може да дојде и тоа, како што рече, ако бидат договорени страните, а се согласува дека е неопходна заедничка стратегија.

Прочитајте и...  ФОТО: Целосно променет извештајот за убиството на Фахризадех, новите детали ќе ве шокираат

– Ние како Влада се обидувавме и во преговорите со Грција да изградиме една таква стратегија. Имаше повеќе лидерски средби во тој период, за жал не дадоа резултат, по мое мислење, пред се, заради неконструктивноста на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Инаку, доволно простор имаше за изнесување на ставовите секако во рамките на она што е целта на процесот, а тоа е да изнајдеме решение. Ние мислам дека јасни ни се и Владата неколку пати ги нагласи црвените линии дека ние сме Македонци кои говорат македонски јазик и дека можеме да градиме точки во историјата преку настани и личности коишто не спојуваат, меѓутоа да се откажеме од тоа што сме и тоа што сме биле не можеме, изјави Маричиќ. 

Поврзани вести

Иако доцна, сепак МЗ ја објави статистиката: Регистрирани 336 нови случаи, починаа 32 лица

Слободен печат

Изостана денешната ковид- статистика

Слободен печат

ВИДЕО | Трамп: Не се борам за себе, туку за 74 милиони луѓе кои гласаа за мене

Слободен печат

Опозицијата ја бара дневната статистика на заболени од ковид-19

Слободен печат

ВИДЕО: Отворено едно од најголемите лизгалишта во Европа

Слободен печат

Уште еден град во Србија прогласи вонредна состојба

Слободен печат

Остави Коментар