Илиевски: На јутјуб каналот на филхармонија ги објавуваме сите наши концерти, уметноста постои заради публиката (ВИДЕО)

Виктор Илиевски, директорот на Македонска филхармонија во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ потврди дека голем број концерти се одложени за јули и август.

-Со голем број на брилијантни уметници се договараме програмата поддржана од Минитерството за култура да се оддржи наредните месеци. Јас како индивидуа ги почитувам препораките од Владата, мора на позитивен начин да гледаме на ситуацијава. Сите треба многу трпеливо да го надминеме овој период, рече Илиевски.

Тој ја повика публиката да ужува во концертите објавени на официјалниот јутјуб канал на филхармонија.

-На јутјуб каналот на филхармонијата ги објавуваме сите наши концерти, па ја канам публиката да ги погледне и да ужива. Уметноста постои заради публиката. Детските концерти од утре од 12 ќе бидат на овој канал, изјави Илиевски.

Прочитајте и...  Вучиќ: Договорени се темите за состанокот во Брисел

 

Прочитај повеќе

Заев: Со седење дома на ден на избори, помага само да се врати режим

Слободен печат

Мицкоски: Нудиме 1.000 решенија за 1.000 проблеми

Слободен печат

Спасовски и Филипче во Куманово: На 15 јули гласајте за сигурно здравство

Слободен печат

Еколошка катастрофа: На Арктикот истекле 45 тони гориво

Слободен печат

МЗ: Изминатиот период се набавени 12 амбулантни возила и 13 нови возила за домашно лекување (ФОТО)

Слободен печат

Лагите и конспирациите за Ковид 19, не ја поштедија ни починатата 24 годишна девојка од Тетово

Мирослава Бурнс

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Сопругата на Пендаровски ќе биде во избирачки одбор за гласање на заразени од коронавирусот

Слободен печат

Мицкоски: Народот одлучува за каква иднина ќе има, во каква држава сакаме потомци да живеат

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со коронавирусот во светот

Слободен печат

Имунологот Јанковиќ: Ова не го очекувавме во Србија, ова е борба за опстанок

Слободен печат

Борисов: Постои демократски начин за преземање на власта, а тоа е на избори

Слободен печат

Косово со поригорозни мерки против коронавирусот, нема прогласување на вонредна состојба

Слободен печат