ИКАС 2019 и Европски куп во спуст викендов на Матка

Во спортско-рекреативниот центар Матка, на кајакарската патека, викендов (6 и 7 април) ќе се одржи 51. меѓународен Илинденски кајак слалом – ИКАС. Заедно со слалом-натпреварот и оваа година во овој термин ќе се одржи првото коло од Европскиот куп во спуст (дисциплина спринт).
На 51. издание по ред на ИКАС ќе настапат 64 натпреварувачи од 10 земји кои ќе бидат поделени во 6 категории. Квалификациските трки ќе се одржат во сабота, а финалните се на програмата в недела.

Во натпреварите на Европскиот куп во спуст ќе настапат 44 натпреварувачи од седум земји, меѓу кои и голем број од водечките имиња во овој спорт.
Квалификациските трки ќе започнат во 10 часот, а во 13 часот ќе стартува европскиот куп во спуст.

Прочитајте и...  Четири ракометари на Вардар се позитивни на коронавирус

Поврзани вести

Сензација во квалификациите, анонимусите од Данска ја совладаа Литванија, Црна Гора на победа од Евробаскет

Слободен печат

Евролига: Барселона шокирана од Асвел

Слободен печат

Највисоката зграда на светот осветлена со ликот на Марадона

Слободен печат

Манчестер јунајтед на мета на хакерите, бараат милиони за да не објават вредни документи

Слободен печат

Фудбалерите ќе ја спасат Барселона од банкрот, се согласија на намалување на платите

Слободен печат

Ракометарите на Вардар не патуваат во Париз, ќе се бара трет термин за дуелот со ПСЖ

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian