Икарди се продава на „попуст“

Интер уште сега почна да жали што не го продаде својот капитен Мауро Икарди во зимскиот преоден рок. Проблемите кои ги направија Икарди и неговата сопруга и менаџер, Ванда Нара, ја соборија цената на самиот фудбалер, но и го направија непожелен за многу екипи.

Нара одбиваше да преговара со раководството на Интер, бараше осум милиони евра годишна плата, еден повеќе од тоа што го нудеше клубот, а Икарди два месеци „глумеше“ дека е повреден. Тој како одговор на тврдокорниот став на раководството да не му ја даде бараната плата, два месеци не тренираше, ниту пак се консултираше за евентуалната повреда со клупските лекари.

Во средата конечно заигра, но беше исвиркан од навивачите кои му порачаа дека не го сакаат во клубот иако постигна гол и имаше една асистенција во победата над Џенова (0:4).

Прочитајте и...  Георгиевски е новото десно крило на Вардар

Сиве овие работи го натераа сопственикот Стивен Жанг и директорот Бепе Марота, да почнат да го нудат на заинтересираните екипи, но не можат да ја добијат сумата која им се нудеше пред три месеци, околу 100 милиони евра. Тие се подготвени да дадат голем „попуст“, само за да се ослободат од него и сопругата, бидејќи ниту Антонио Конте, кој треба да седне на тренерското столче по крајот на сезоната, не го сака во соблекувалната.

Јувентус го процени Икарди на 40 милиони евра и тоа е максималната сума која се подготвени да ја платат, а згора на тоа не доаѓа предвид размена за Гонзало Игуаин како што бараат од Интер. Уште еден заинтересиран клуб за услугите на Икарди е Реал Мадрид, но тие би реагирале само доколку им пропадне веќе договорениот трансфер со Лука Јовиќ од Ајнтрахт Франкфурт и максималната сума која би ја платиле е 50 милиони евра.

Прочитајте и...  Челси и Јувентус пред договор, Сари го носи миленикот во Торино

Прочитај повеќе

Челси и Јувентус пред договор, Сари го носи миленикот во Торино

Слободен печат

Сите спортисти ќе се тестираат пред почетокот на сезоната

Слободен печат

Клубовите го поддржаа предлогот, крај на одбојкарската сезона во Македонија

Слободен печат

Георгиевски е новото десно крило на Вардар

Слободен печат

Официјално: Митревски е новиот голман на Порто

Слободен печат

Од вториот „шешир“ ги чекаме ривалите за учество на ЕП 2022!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Потврдени осум трки, Ф1 сезоната ќе започне на 5 јули!

Слободен печат

Сите тестирани во ФК Вардар се негативни на Ковид-19

Слободен печат

Ново засилување од Шпанија во Еурофарм Пелистер (ВИДЕО)

Слободен печат

Легендарниот напаѓач Бирхоф со решение за Лигата на нации

Слободен печат

Савиќевиќ импресионираше во Мадрид: Време е за уште поголеми предизвици!

Слободен печат

На денешен ден Вардар ја освои втората титула во Лигата на шампионите! (ВИДЕО)

Слободен печат