11 C
Скопје

Играње на најнедолична карта

Цели 20 години, откако се усвои Рамковниот договор што требаше да гарантира мултиетничка и просперитетна Македонија, наместо подобар живот граѓаните од политичарите добија само националистички реторики и поделби на наши и ваши.

Имаме концепт – Едно општество за сите. Може да се договараме за вредности, за интересот на граѓаните, за подобар живот на сите, за програмски определби. За европски – живот, инвестиции и работни места за нашите граѓани. Работиме на економски развој за повисоки плати и подобар животен стандард за граѓаните.

Со овие зборови коалициските партнери Зоран Заев и Биљал Касами ја добија довербата од народот на последните парламентарни избори. Ако случајно заборавиле, да ги потсетиме што зборуваа пред избори.

Но, тоа беше пред избори. Она што сега ни го нудат Заев и Касами и, се разбира, Ахмети е едно општество за сите, но поделено по етничка линија. Коалициските партнери од Владата сега ни нудат во личните карти да се впишува етничката припадност на граѓаните. Да нѐ бележат, како во некои дамнешни времиња. Иако многу луѓе се спротивставуваат на ваквиот предлог, алармирајќи на опасноста од дискриминација, што е очигледно и од дебатата која се разви во јавноста, сепак Заев и партнерите продолжуваат да нѐ убедуваат дека тоа е добро, затоа што Македонија е мултиетничко општество. Дури, сега добија поддршка за предлогот и од ВМРО-ДПМНЕ!

Прочитајте и...  БиХ и НАТО: Додик го прифати патот кон НАТО, нека престане да зборува глупости!

Во ред, мултиетничка држава сме, но што добиваме со тоа? Последниве години, наместо да се зборува за подобар стандард и живот на граѓаните, ние слушаме само за етнички поделби и за потребите (пренагласено) на албанската етничка заедница во општеството. Како да заборавивме на сите други – Роми, Бошњаци, Турци, Срби… Сето тоа, наместо кон обединување, сѐ повеќе нѐ води кон поделби. Па така, вработуваме по Рамковен, без оглед дали некој вреди за некое работно место и дали има квалификации. Да не зборуваме дека голем дел од нив со години седат дома и земаат плата за ништо. Формиравме Агенција за спроведување и имплементирање на албанскиот јазик. Па го гледаме вицепремиерот Артан Груби како се слика со таблите на автопатите и проверува дали се напишани и на албански јазик. Слушаме навивачки групи кои со погрдни зборови ги навредуваат припадниците на една или на друга етничка заедница итн.

Прочитајте и...  АВМУ: Нападите врз новинарите се апсолутно неприфатливи

И само се вртиме во круг. Цели 20 години, откако се усвои Рамковниот договор што требаше да гарантира мултиетничка и просперитетна Македонија. Наместо подобар живот во Македонија, граѓаните од политичарите добија само националистички реторики и поделби на наши и ваши. Наместо да ни нудат подобри работни места и повисоки плати, тонејќи во калта на национализмот, политичарите ги принудија граѓаните да се селат по белиот свет. Во свет каде не е важно дали си Албанец или Македонец. Во свет каде што секој работи и заработува за пристоен живот. Свет во кој не ти пишуваат во лична карта што си и како се чувствуваш.

Во ситуација кога државата ни е исправена пред огромен предизвик од пандемијата, политичарите наместо да зборуваат за вакцинација, за економско оправање, да нудат идеи и решенија, тие запнале за етничката определба во личните карти. Никако да сфатат дека тоа само го разгорува национализмот, а национализмот нема никако да нѐ направи сити и европски.

Прочитајте и...  Скопје – кратка историја на (пре)именувањето

Еднаш засекогаш треба да сфатиме дека без разлика на нашата етничка припадност, сите сме граѓани на оваа држава и како такви треба да работиме за доброто на сите. Сѐ додека се делиме, тешко дека ќе имаме некаква перспектива. Ниту ние, ниту државата.

Поврзани вести

Екс премиерот Љубчо Георгиевски: 5 политчко-дипломатски предлози како да се подобрат Македонско – Бугарските односи

Слободен печат

Медиумите во Полска се плашат од „државен удар“

Џејмс Шотер/Financial Times

Над 100 презадолжени држави- како да им се помогне?

Слободен печат

БиХ и НАТО: Додик го прифати патот кон НАТО, нека престане да зборува глупости!

Слободен печат

Дали Бугарија се подготвува за војна?

Психолошкиот притисок од пандемијата останува, стручна помош бараат сите генерации

МИА Агенција

Остави Коментар