Играчот на Јувентус Кулушевски на одмор во Охрид (ФОТО)

Своевремено ги бранеше боите на македонската репрезентација до 16 години, но подоцна одлучи да настапува за Шведска. Веќе го имаше дебито за шведската сениорска селекција во квалификациите за ЕП лани на 18 ноември во триумфот над Фарски Острови.

Дејан Кулушевски, еден од најперспективните играчи во Италија и пошироко, моментно е играч на Јувентус, а минатата сезона играше на позајмица во Парма.

View this post on Instagram

Really livin life..🙏

A post shared by Dejan Kulusevski (@dejan.k10) on

Швеѓанецот со македонско потекло после напорната сезона во Серија А одлучи својот одмор да го помине во нашата земја, поточно во Охрид. Роден во Шведска, неговото потекло е од охридскиот крај, поточно неговиот татко е охриѓанец.

Ланската сезона во најсилното италијанско првенство запиша 19 настапи и реализираше шест голови во дресот на Парма.

Одморот го поминува заедно со младиот шведски репрезентативец, Џоел Асоро кој ги брани боите на Свонси, фотографиите ги сподели на Инстаграм.

Пред да се пресели во Парма, Кулушевски настапуваше и за составот на Аталанта.

Прочитајте и...  ФФМ започна со изградба на терен со вештачка трева во фудбалскиот комплекс во Струмица

Прочитај повеќе

Ливерпул со пресврт го совлада Арсенал, Жота дебитираше со гол

Слободен печат

Корона криза во Серија А, дури 14 члена на тимот на Пандев се позитивни

Слободен печат

Проблеми за Премиер лигата, десет случаи на коронавирус

Слободен печат

Ансу Фати: Го живеам својот сон, играм со Меси

Слободен печат

Најдобриот косовски фудбалер ќе игра против Македонија, се опорави од коронавирусот

Слободен печат

„Граѓаните“ го известија Наполи дека се откажаа од Кулибали

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ролан Гарос: Успешен старт на Надал и Серена Вилијамс

Слободен печат

Последен обид на Манчестер јунајтед да дојде до потписот со Џејдон Санчо

Слободен печат

Бартомеу наскоро си заминува од Барселона, верификувани потписите за негова смена

Слободен печат

Меси му ја зеде титулата на Роналдо, Аргентинецот е највреден спортист за спонзорите

Слободен печат

Коста доби идеален партнер во нападот на Атлетико: Еден тепа, а другиот гризе

Слободен печат

3. Меѓународен пливачки митинг „Делфин спринт”: Стојановски со нов кадетски рекорд на 50м грбно

Слободен печат