Играчите на Барселона не му „веруваат“ на Сетиен!?

Каталонскиот „Спорт“ пренесува дека многу играчи не веруваат во методите на новито тренер и се сомневаат дека Сетиен ќе успее на клупата на Барселона.

– Постојат некои сегменти кои играчите сеуште не ги сфатија добро или ние не ги објаснуваме добро – призна новиот тренер на Барселона, Кике Сетиен после поразот во Валенсија (2:0) во рамките од 21. коло во шпанската „Ла Лига“.

После тој пораз и новата победа на Реал над Ваљадолид, сега Барса (43) нема ист број на бодови на водечката позиција во генералниот пласман со „кралевите“ кои вода со 46 бодови и може многу скапи да ја чини на крајот од сезоната.

Каталонскиот „Спорт“ пренесува дека многу играчи не веруваат во методите на новито тренер и се сомневаат дека Сетиен ќе успее на клупата на Барселона.

– Играчите сакаат што побрзо да ги сфатат неговите идеи, но во овој момент се многу загрижени, свесни дека тоа не е прашање на денот. А тие знаат најдобро колку времето е важно во фудбалот. Се наоѓаме на средина од сезоната и клубот доживеа многу промени – пишува „Спорт“ после три натпревари постигна три, исто толку и прими.

Прочитајте и...  ЛШ заминува во историја: Како ќе изгледа составот на Европската Супер лига?

Информациите дека дел од фудбалерите не се задоволни, бидејќи не играат на позиции кои не се нивни природни, играат на места на кои можат да направат повеќе грешки и лошо да влијае на резултатот.

– Уште се верува дека методите на Сетиен можат да донесат трофеи, но огромен проблем е времето. Екипата е разочарана после „катастрофите“ во Рим и Ливерпул минатите години во Лигата на шампионите и сакаат да го освојат ова елитно натпреварување, а тоа во овој момент ќе биде тешко – додаде изворот.

Поврзани вести

Ѓоковиќ со победата над Чориќ дојде до израмнување на рекордот на Сампрас

Слободен печат

Венгер: Со Суперлигата сакаат да ја уништат Премиер лигата

Слободен печат

Димитријевиќ и Хувентуд не знаат за пораз во Еврокупот, последна жртва е Уникс

Слободен печат

НБА тимот Јута џез продаден за 1.6 милијарди долари

Слободен печат

Само две работи можат да го запрат Ѓоковиќ да не биде историски број 1

Слободен печат

Ристовски: Заканите не ме плашат, а овие двајца кандидати немаат капацитет да го водат МОК

Слободен печат

Остави Коментар