8 C
Скопје

ИФАБ: Промена на фудбалското правило за случајно играње со рака

Меѓународниот одбор на фудбалски асоцијации (ИФАБ) задолжен за промена на фудбалските правила одлучи дека случајно играње со рака на играчот при постигнување гол повеќе нема да се казнува.

По оваа одлука, голот нема да биде поништен кога играчот, според проценката на судијата, случајно игра со рака на дело кога постигнува гол или доколку постигне гол со рака.

Промената на правилата ќе стапи на сила од 1 јули 2021 година, но ИФАБ изјави дека натпреварувањата имаат можност да ги применат порано.

Уредбата беше променета по растечкото незадоволство на играчите, тренерите и навивачите во врска со престрогото поништување на головите, откако беше воведено пред две години.

– После направената анализа, се појави чувство дека тоа можеби е претерано. Тоа беше перцепцијата на јавноста и перцепцијата која ја имавме на ИФАБ. Затоа ја сменивме оваа регулатива – рече претседателот на Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА), Џани Инфантино.

Прочитајте и...  ФИФА со јасна порака: Или сте со нас или ќе се соочите со последиците!

Голот и натаму ќе биде поништен кога фудбалерот игра со рака, а судијата проценува дека имало намера. ИФАБ исто така изјави дека ја разгледува можноста правилото за пет замени во текот на натпреварите да остане на сила и на СП 2022 во Катар.

Поврзани вести

Дефинитино е крај, сите англиски екипи излегуваат од Суперлигата

Слободен печат

Хаос во Ливерпул: Спонзорот си замина, капитенот ја нападна управата поради Суперлигата

Слободен печат

Квалификации за СП: Црногорките ќе играат на ракометниот Мундијал

Слободен печат

ЕХФ Лига на Европа: Познати сите учесници на фајнал-фор

Слободен печат

Завршен состанокот на екипите основачи на Суперлигата, засега само Сити официјално се откажа

Слободен печат

ВИДЕО: Шалке испадна од Бундеслигата по точно 30 години

Слободен печат

Остави Коментар