Иднината на Земјата е во опасност: Снимки со дрон ги покажуваат штетите врз шумата во Амазонија - Слободен печат

Иднината на Земјата е во опасност: Снимки со дрон ги покажуваат штетите врз шумата во Амазонија

Новата истрага на групата Милост за животните, преку снимки со дрон го открива огромниот обем на уништена дожновна шума во Амазонија, објави „Комон дримс“.

– Глобалната побарувачка на место ја уништува шумата во Амазонија – вели креаторот Марк Деврис во видео кое ја покажува работата на групата.

Снимките покажуваат хектари на неодамна исечени дрвја, отстранети за да се создаде простор за пасишта.

Според пишувањата на „Комон дримс“, владата на бразилскиот претседател Жаир Болсонаро го убрзала процесот на уништување на шумата во Амазонија.

Деврис објаснува дека луѓето ја потценуваат важноста на најважната дождовна шума на планетата и ја сечат со интензитет од илјадници квадратни километри годишно.

– Дождовната шума во Амазонија е фундаментална за екосистемот на планетата и климата. Доколку не ја заштитиме, иднината на Земјата е ставена под знак прашалник – сметаат експертите.

Прочитајте и...  Туристичка промоција под хаштагот #onlyiNMacedonia

Прочитај повеќе

Ордановски: Доколку правосудството сака да испорача правда, тоа ќе го стори

Слободен печат

Напуштениот брод кој повеќе од една година низ Атлантикот пловеше без екипаж „уловен“ во Ирска

Слободен печат

Бектеши: ДУИ нема да формира коалиција со ниту еден субјект што ќе се обиде да го негира Преспанскиот договор

Слободен печат

Сандерс со убедливо водство кај демократите

Слободен печат

Путин го разреши својот советник Сурков, креаторот на „вертикална моќ“

Слободен печат

Трамп помилува седум лица, ја намали и затворската казна на Род Благоевиќ

Слободен печат

Остави Коментар

19 − 4 =

Прочитај повеќе

Зеќири: Сега предметите и истрагите се живи, конечно ќе може да се постапува

Слободен печат

На Кинезите им е забранет влез во Русија до 20 февруари

Слободен печат

Светската здравствена организација ја пофали Кина за мерките против коронавирусот

Слободен печат

Отфрлени заклучоците на Република Српска за границата со Федерацијата БиХ

Слободен печат

Калифорниското вино се продава по рекорднo ниски цени

Слободен печат

Трамп: Сè што е поврзано со оваа измамничка истрага на обвинителот Малер да се отфрли

Слободен печат