Идентични близнаци направиле експеримент со исхраната и добиле неверојатни резултати: Едниот бил веган, а другиот јадел месо!

Се повеќе луѓе преминуваат на исхрана базирана исклучиво на растителни производи, но постојат бројни полемики поврзани со веганството. Многумина се прашуваат дали организмот може да функционира без внес на намирници од животинско потекло, како што се протеините.

Токму поради тоа, близнацита Хуго и Рос Турнер одлучиле да учествуваат во еден експеримент и да им покажат на сите колку исхраната може да влијае на нашето здравје, но и физичките карактеристики на телото.

Хуго 12 недели практикувал веганска исхрана, а Рос секојдневно внесувал големи количини на месо. Внесот на калории требал да биде изедначен, а освен тоа близнаците редовни иделе во теретана и имале тренинзи од 5 до 6 пати неделно.

Експериментот траел три месеца, а за време на овој период стручњаците го прателе напредокот на двајцата браќа, редовно им ги мереле килограмите, нивото на холестерол, како и процентот на масти и мускули во телото.

После три месеци дошол момент да се сумираат резултатите, а дури и стручњаците биле изненадени од големата разлика во нивниот физички изглед.

Хуго на почетокот од експериментот имал 83,9 килограми, а процентот на масти му бил 13%. После три месеци неговата тежина изнесувала 82,1 килограми, а процентот на масти се намалил на 12.

„Мојот ментален фокус беше многу подобар додека бев на веганска диета. Не чувствував попладневен пад на енергија“, раскажал Хуго и додал дека неговото ниво на холестерол се намалило.

Рос имал потполно поинакви резултати. Стручњаците брвобитно му измериле 79,4 килограми, а после три месеци тој имал 85,7 килограми. Тој за 12 недели успеал да добие 4,5 килограми мускулна маса.

Освен тоа, научниците заклучиле дека процентот на масти се подигнал од 13 на 15%, а нивото на холестерол било непроменето.

Овој ефект на диетата изненадил многумина, но стручњаците напоменуваат дека за подобрување на резултатите експериментот сепак би требало да трае најмалку 6 месеци.

Прочитајте и...  Искуство на белграѓанката Јасмина која нашла паричник полн со пари: „Следниот пат ќе го шутнам!“

Прочитај повеќе

Фобијата од пајаци никогаш не изгледала послатка: Погледнете како се борат со „ѕверот“ овие кученца (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Најстарата мачка на светот почина на 31 години: Кога дојдов дома, ја немаше, сигурно заминала да умре!

Васко Спасоски

Почина Тесла, миленикот на Јелена и Новак Ѓоковиќ: Сопругата на најдобриот тенисер напиша емотивна порака! (ФОТО)

Васко Спасоски

Секогаш се фали со бујното деколте, но сега покажа нешто друго: Водителката Марјана Станојковска ги испровоцира фановите! (ФОТО)

Васко Спасоски

Папараците правеа пари на несреќниот живот на Ејми Вајнхаус, ова е искрена исповед на еден фотограф кој три дена ја бркал Ејми

Слободен печат

Беквалац сакаше само да ја најави новата песна, но интересот на фановите е нејзиното бикини! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кожата на лицето зборува многу за вашето здравје, откријте што се крие зад бледилото, црвенилото, акните, сувата кожа…

Слободен печат

Корисни факти: Луѓето кои имаат 3 пати секс неделно изгледаат 7 години помладо!

Васко Спасоски

Стил на неделата: проф. д-р Ежени Брзовска

Ј.К.Д

Ја крие како змија нозете: Сопругата на Никола Којо е вистинска „бомба“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Сонувавте дека летате? Еве ги сите значења на тој сон и сите се фасцинантни!

Слободен печат

Џеј Ло се обиде да го внесе кучето во приватниот авион, но се случи вистинска драма! (ВИДЕО)

Васко Спасоски