Идеалниот тенисер според Надал: Бекендот на Ѓоковиќ, форхендот на Федерер… (ВИДЕО)

Шпанецот во разговор за порталот „Спорт 360“ го избра идеалниот тенисер.

Надал од новинарите на порталот доби задача да го направи идеалниот тенисер. Интересно е што прво го одбра бекендот и тука изборот падна на неговиот најголем конкурент, Новак Ѓоковиќ.

– Новак со бекендот се брани многу добро, исто така тоа е негово моќно офанзивно оружје. Бекендот на Новак има многу можности – вели Надал.

При изборот на тенисер со идеален форхенд, Шпанецот немаше дилеми, го избра Федерер.
– Федерер со неговиот форхенд е во можност да го удри топчето многу рано, да создаде винери од секоја позиција. Има многу можности – смета Надал.

Освен форхендот и бекендот на Федерер и Ѓоковиќ, Надал од останатите тенисери го зема и следново: борбеноста од самиот себе си, Сервисот од Иво Карловиќ, брзината на Гаел Монфилс, ставот кон тенисот од Давид Ферер, физичката подготвеност од Доминик Тим. Шпанецот исто така додаде дека Енди Мареј е играч со најдобар избор на удари, а Федерер е тенисер со најдобра визија.

Прочитајте и...  Мбапе го состави најдобриот тим на сите времиња и ги воодушеви читателите на „Марка“

Прочитај повеќе

Прв фудбалски клуб кој банкротираше поради коронавирусот!

Слободен печат

Лазаров: Седумката ја носам поради Кукоч, а Вардар му е потребен на македонскиот народ!

Слободен печат

МЗТ со предлог до АБА доколку предвреме заврши првенството

Слободен печат

Храбар или луд потег: Ванда Нара децата од Париз ги однесе во жариштетот на коронавирусот-Ломбардија

Слободен печат

Бензема за споредбите со Жиру: Не може да споредувате Формула 1 со картинг

Слободен печат

ОФИЦИЈАЛНО: Олимписките игри во Токио ќе стартуваат на 23 јули 2021 година

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ѕвездите на Барселона попуштија, се согласија на намалување на платите од 70 проценти

Слободен печат

Секси новинарки во карантин (ФОТО)

Слободен печат

Роналдо го навлече бесот на јавноста: Без заштита ги шеташе децата (ФОТО)

Слободен печат

Коронавирусот ги топи парите во спортот

Слободен печат

Коронавирусот одзеде живот на европски шампион во бокс

Слободен печат

Поранешна НБА ѕвезда на Њујорк му донира 10 милиони заштитни маски

Слободен печат