ИД презеде одговорност за нападите во Авганистан

Исламска држава / Фото: Профимедиа

Исламска држава презеде денеска одговорност за серијата бомбашки напади во авганистанскиот град Џалалабад, објавија западните медиуми, повикувајќи се на новинската агенција Амак њуз, која е поврзана со терористичката група.

Амак њуз го пренесе соопштението на ИД на каналот на таа исламистичка група на социјалната мрежа Телеграм.

– Повеќе од 35 припадници на талибанската милиција се убиени или повредени при експлозиите, наведе терористичката организација, посочувајќи на нападите кои се извршени вчера и денеска.

Засега нема коментари од талибанска страна за бројот на жртвите

извор МИА

Видео на денот