ИД повикува да се напаѓаат Евреи и еврејски населби

Гласот на снимката вели дека ИД планира „договорот на векот” да не успее, мислејќи на мировниот план за Блискиот Исток на американскиот претседател Доналд Трамп.

Џихадистичката организација Исламска држава наводно апелира на своите борци и муслиманите да напаѓаат Евреи и еврејски населби, се слуша во аудио снимка објавена денеска, за која се наведува дека е гласот на портпаролот на ИД, Абу Хамза ал-Кураиши.

Гласот на снимката вели дека ИД планира „договорот на векот” да не успее, мислејќи на мировниот план за Блискиот Исток на американскиот претседател Доналд Трамп, кој како што се очекува, ќе биде претставен во текот на денешниот ден.

Според некои западни медиуми, не може да се потврди идентитетот на говорникот на снимката.

Прочитајте и...  Кадиев: Треба да се запрашаме дали „Рекет“ е создаден за затворање на предметот „Империја“?

Прочитај повеќе

Трамп и Болсонаро разговараа за истражувањата за хидроксихлорокин

Слободен печат

Франција е на петто место по број на смртни случаи во светот

Слободен печат

Индија против наездата на скакулци се бори со дронови и противпожарни возила

Слободен печат

Австрија ќе ги отстрани нацистичките симболи од куќата на Хитлер, еве како ќе ја пренамени

Слободен печат

Се гласа масовно преку пошта во осум сојузни држави и во округот Колумбија

Слободен печат

ОН: Талибанците во Авганистан и натаму се во близок контакт со Ал Каеда

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Агенција за разузнавање: Директорот Еролд Муслиу не е член на ниту една политичка партија

Слободен печат

Путин потврди дека на напад со конвенционално оружје Русија може да одговори со нуклеарно

Слободен печат

Во Италија опаѓа бројот на смртните случаи од Ковид-19

Слободен печат

Тестовите на градоначланикот на Бутел се негативни на ковид-19

Слободен печат

Османи: Секој треба да си го штити својот праг за да не влезе вирусот во неговиот дом

Слободен печат

Истражување на Тајмс: Тајната на „балканскиот успех против коронавирусот“ и влијанието на бесеже вакцината

Слободен печат