Ибрахимовиќ: Лесно му е на Буфон, тој само стои, јас морам да се движам!

Фото: facebook.com/ACMilan

Златан Ибрахимовиќ зборуваше за италијанските медиуми за тоа колку е физички подготвен на 39-годишна возраст, и тие се обидоа да го споредат со Џанлуиџи Буфон, легендарниот голман, кој и натаму е активен и планира да остане уште долго.

– Лесно му е, тој само треба да застане во место и да ги блокира ударите, јас треба да се движам. Морам да се движам и да креирам, мора да бидам во можност да шутирам и да се ослободам од дефанзивецот – рече Ибра, членот на Милан.

Тие го споредија со Бенџамин Батон, лик од филмот кој не старее, но постојано се подмладува.

– Јас сум подобар од Батон затоа што сум жив пример. Бенџамин Батон е само измислена приказна, а јас сум човекот според кој може да се снима таков филм. Живеам вистински филм, а Бенџамин Батон е само филм во киносалите – додаде Швеѓанецот.

Воедно имаше и интервју објавено на сајтот на Европската фудбалска куќа (УЕФА) околу тоа кога би можеле фановите да очекуваат тој да ја заврши професионалната кариера.

– Додека можам да играм, ќе настапувам на највисоко ниво, на денот кога нема да можам – ќе прекинам, затоа што треба да се чувствувам жив. Морам да чувствувам дека придонесувам нешто на теренот. Не сакам да имам никакви предности затоа што имам 39 години – се зборовите на Ибрахимовиќ.

Видео на денот