Ибра: Ова не е „големиот Милан“, не сум играч за Лига Европа!

Има 38 години, но и натаму има клучна улога во клубот од „Сан Сиро“ кој има одлични резултати во вториот дел од сезоната…

На седум кола до крајот на сезоната, екипата на Милан се наоѓа на седмото место со 49 бодови и моментно е во борбата за една од позициите кои водат на меѓународната сцена следната сезона.

Петтото место носи директно учество во групите на Лига Европа, а шестото квалификации за ЛЕ.

„Росонерите“ веќе ги загубија шансите за Скудетото, но не и шансите да се најдат од второто до четвртото место на табелата (Лацио 68 бодови, Аталанта 66, Интер 65), позиции кои носат групи на Лига на шампиони.

Клубот од „Сан Сиро“ има одлични резултати, во последните четири кола запиша победи против Лацио, Рома и Јувентус, што претходно не можеше ниту да се замисли.

Прочитајте и...  Изненадување во Јувентус - тренер без ниту еден трофеј ќе го менува Сари, Интер и Конте ќе одат на суд?

Златан Ибрахимовиќ (38) е еден од клучните играчи кој прави разлика на теренот, постигнува голови, дели асистенции.

Во зимскиот период после успешните разговори со Бобан и Малдини и потпиша договор до крајот на сезоната со можност дека соработката ќе биде продолжена на уште една година.

Трката за титулата сè уште е отворена: Јувентус не го искористи подарокот од Лацио (ВИДЕО)

Зошто се вратив? Само од страст, скоро играм за џабе. Ми рекоа дека збогувањето во САД би било многу лесно, затоа се вратив во Милано. Јас сум тука заради мојата страст кон фудбалот и кога сето ова се случуваше со вирусот, се чинеше како нешто да ми кажува дека треба да заминам во пензија – рече Ибрахимовиќ.

Прочитајте и...  Најдобриот стрелец во Европа ја има најубавата поддршка која ја освои на неверојатен начин (ФОТО)

Швеѓанецот е во одлична форма, и покрај неодамнешната повреда.

Тоа е Ибра. Ибра е роден да игра фудбал и е најдобар кога игра фудбал. Гледам што се случува во клубот, доколку во иднина биде вака, нема да ме видите повторно тука. Ибра не е играч за Лига Европа. Милан не е клуб за Лига Европа. Ова не е „големиот Милан” што некогаш го гледав, но мора да направиме сè до крај. Тоа им го кажав. Моравме да се објасниме – додаде напаѓачот.

Ибрахимовиќ додаде дека ќе отиде некаде каде ќе има одредена контрола, како и дека повеќе не верува во зборови.

На прашањето за можниот нов тренер на Милан, Ралф Рангник, Ибра одговори:

Прочитајте и...  И атрактивната Луси го чека Санчо на „Олд Трафорд“! (ФОТО)

– Кој е Рангник? Јас не знам ни кој е тој! 

Прочитај повеќе

Ѓоковиќ на Марбеља ги има последните подготовки пред нападот на 18. грен слем титула

Слободен печат

Ќерката на Мурињо е вистинска убавица, ги покажа атрибутите на одморот во Португалија

Слободен печат

Остри мерки во Њујорк: Казни за сите тенисери кои ќе го напуштат „меурот“ на УС Опен

Слободен печат

„Сините“ стана црвени: Ова е најлошиот дрес на Челси во историјата (ФОТО)

Слободен печат

Зинедин Зидан е најдобар тренер во светот, Клоп дури на третото место

Слободен печат

Неверојатниот Дончиќ руши рекорди во НБА (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Фулам е последниот учесник во Премиер лигата (ВИДЕО)

Слободен печат

Феран Торес за 23 милиони евра во Манчестер сити

Слободен печат

Надал нема да ја брани титулата на „УС Опен“

Слободен печат

Руски напаѓач три години во дресот на Шкупи (ФОТО)

Слободен печат

Бразилецот Барбоса е нов играч на Македонија ЃП

Слободен печат

Дефинитивно откажан Мастерс турнирот во Мадрид!

Слободен печат