27.8 C
Скопје

ИБМ создаде нов супербрз чип од два нанометри: Ќе биде 75 отсто побрз од стандардниот

 Американската технолошка компанија ИБМ, објави дека создала прототип на првиот во светот супербрз чип со големина од два нанометри. Новиот чип ќе биде 75 отсто побрз од стандардниот од седум нанометри а енергијата што ќе ја употребува е иста. При истото ниво на процесирање, чипот од два нанометри ќе употребува 45 отсто помалку електрична енергија.

Од ИБМ изјавија дека паметните телефони со чип од два нанометри можат да работат без напојување до четири денови, а нивното користење на серверите ќе овозможи намалена потрошувачка на електрична енергија и намалени емисии на штетни гасови во воздухот. Исто така, новиот чип ќе биде користен и во беспилотните автомобили, кратејќи го времето неопходно за обработка на податоци.

Сериското производство треба да започне кон крајот на 2024 година

Поврзани вести

Невреме во Русија: За шест часа паднал дожд како за месец дена- сѐ е под вода

Слободен печат

Намалено ДДВ за 30 отсто на пет грчки острови погодени од бегалските и мигрантските бранови

Слободен печат

„Астра-Зенека“: ЕУ го загуби правниот спор

Слободен печат

Полска ја обвини Русија за голем кибер напад врз Владата

Слободен печат

UN Women: Пандемијата посилно ги погоди работните места на жените

Слободен печат

Денеска се регистрирани 19 нови случаи, 2 лица починаа

Слободен печат

Остави Коментар