-4 C
Скопје

И во Струга ќе се поставува монтажна модуларна болница за ковид – пациенти

Во дворот од Струшката општа болница се подготвува теренот за поставување монтажна модуларна болница за пациенти позитивни или со симптоми на ковид-19.

Објектот, како што информира директорот на болницата, Мухамед Асани, ќе биде на површина од 600 метри квадратни.

– Тука ќе има лабораторија и предвидени се 35 кревети со цела опрема за пациенти позитивни или суспектни на Ковид-19, изјави Асани.

Според него, до крајот на неделата треба да биде бетониран просторот, каде ќе биде монтирана модуларната болница. Поставени се инсталации за приклучок на вода, струја и канализација.

Во моментот, како што нагласи директорот, во двата ковид – центри, односно во Интерното и во Детското одделение хоспитализирани се 35 пациенти, од кои 25 се позитивни на Ковид-19, а останатите се со симптоми. На располагање им се уште четири кревети предвидени за пациенти заразени со коронавирус.

Прочитајте и...  Месиќ е платен бошњачки лобист

За модуларната болница, рече дека можеби ќе биде потребен дополнителен медицински кадар, но за тоа ќе информираат откако ќе почнат со работа.

– И сега е тешко за организација со медицински персонал, но се организираме некако, со оглед на фактот дека и од нив има позитивни или во изолација, нагласи Асани

Модуларната болница во Струга, е дел од планираните 16 објекти, што ги најави Министерството за здравство за справување со есенскиот бран на коронавирусот. 

Градежна механизација од Битола, исто така, започна со подоготовка на терен со површина од 1.000 квадратни метри каде ќе бидат поставени три модуларни градби, нов ковид центар за сместување на пациенти инфицирани од вирусот корона.

Се гради модуларен ковид центар со 90 кревети во Клиничка болница-Битола

Поврзани вести

Наследникот и шефот на Самсунг осуден на 2,5 години затвор поради корупција

Слободен печат

Мицотакис ја прими втората доза од вакцината против ковид-19

Слободен печат

ВИДЕО I Во САД уапсен функционер од Ново Мексико, основачот на групата наречена „Каубои за Трамп” учествувал во нападот на Капитол

Илинка Иљоска

Почина Димитар Стојчевски, еден од основачите на Меѓународната ликовна колонија „Св. Јоаким Осоговски”

Слободен печат

Владата во очекување на позитивни ефекти во економијата веќе во првиот квартал: Најава за 23 милијарди денари за капитални инвестиции

Слободен печат

Се отвораат продавниците во Грција, почнуваат со работа и козметичките и фризерските салони

Слободен печат

Остави Коментар